Наукова періодика України Біологічні студії


Khymyn M. V. 
Waterfowl of Lutsk district / M. V. Khymyn // Біологічні студії. - 2018. - Т. 12, № 3-4. - С. 63-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2018_12_3-4_9
Водоплавні птахи Луцького району вивчалися автором протягом 1981 - 2018 рр. За цей час було зареєстровано 39 видів, 13 із них гніздових (деякі з них лише в окремі роки), 16 - на прольоті (1 вид - гуска сіра Anser anser (L.) гніздилася лише 1 раз) і 10 залітних. Крім того, 18 видів птахів тут зимує. Гніздове угруповання водоплавних птахів у різні роки налічує від 327 до 647 гніздових пар. Найчисленнішими гніздовими видами є лиска Fulica atra L. (25 - 52 % від загальної кількості гніздового комплексу водоплавних птахів) і крижень Anas platyrhynchos L. (19 - 35 %), а разом їх чисельність у різні роки становить 52 - 71 %. Основна кількість цих птахів гніздиться на великих комплексах ставів. За результатами 38-річних досліджень водоплавних птахів з'ясовано тенденції гніздової чисельності. Так, зокрема, стабільність чисельності спостерігається у пірникози малої Podiceps ruficollis (Pall.) та великої P. cristatus (L.) і відносна стабільність зі щорічними коливаннями для крижня й лиски. Значне зменшення чисельності спостерігається у попелюха Aythya ferina (L.), а для деяких видів, таких як пірникоза чорношия Podiceps nigricollis C. L. Brehm та P. grisegena (Bodd.), чернь чубата Aythya fuligula (L.) - катастрофічне зменшення чисельності й тенденція до зникнення. Збільшення чисельності спостерігали лише у лебедя-шипуна Cygnus olor (Gm.) та чирянки великої Anas querquedula L. Чисельність інших видів водоплавних птахів незначна, переважно по 1 - 2 пари, і гніздяться вони лише в деякі роки. У післягніздовий період (на початку серпня) 2012 - 2018 рр. зареєстровано 13 видів (по 9 - 10 видів щорічно) водоплавних птахів у Луцькому районі. Серед них спостерігали також інших водоплавних птахів (баклан великий Phalacrocorax carbo (L.) і чирянка мала Anas crecca L.), яких не реєстрували в період розмноження. Серед водоплавних птахів найчастіше зимують крижень і лебідь-шипун Cygnus olor (Gm.). Щорічно зимує 35 - 4000 водоплавних птахів, головним чином на незамерзаючих ділянках річок (переважно на Стиру та Чорногузці), рідше на ставах і каналах. Для гніздових і зимуючих видів цієї групи птахів з'ясовано причини зміни чисельності. Водойми займають 16,5 км<^>2, або 1,6 % площі району. Для збереження основних місць перебування водоплавних птахів, як і інших груп тварин, у Луцькому районі за матеріалами автора створено 4 заказники місцевого значення (2 загальнозоологічних і 2 орнітологічних).
  Повний текст PDF - 295.579 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Khymyn M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Khymyn M. V. Waterfowl of Lutsk district / M. V. Khymyn // Біологічні студії. - 2018. - Т. 12, № 3-4. - С. 63-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2018_12_3-4_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського