Наукова періодика України Біологічні студії


Архіпова Х. І. 
Еталонні колекції амфібіотичних комах України: концептуальні підходи до формування, поповнення та функціонування / Х. І. Архіпова, В. Б. Різун, О. В. Мартинов, Р. Й. Годунько // Біологічні студії. - 2018. - Т. 12, № 2. - С. 99-116. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2018_12_2_12
Упродовж останніх 150 років Львівські науково-освітні установи були центрами активних досліджень амфібіотичних комах. Музей ім. Дідушицьких став осередком системного вивчення водяних комах. Як наслідок, у його фондах було накопичено важливі історичні колекції окремих таксономічних груп, насамперед завдяки зусиллям ентомологів Й. Дзєдзєлєвича, М. Ломницького та Я. Ломницького. Дослідження, що започатковані у 60-ті роки XIX ст. і тривали до Першої світової війни, були поновлені аж через 80 років співробітниками Державного природознавчого музею НАН України. Увесь цей час збірки амфібіонтів та інших груп комах зберігались у науково-природничих фондах цієї установи. Частина колекцій амфібіотичних комах потрапила до Польщі разом із їх засновником - Йосифом Дзєдзєлєвичем, який у 1915 р. переїхав зі Львова до Мисьлєніц. На сьогодні значна частина матеріалів, перебуваючи у сировинному фонді музею, потребує належного наукового опрацювання, відповідної консервації та інвентаризації з метою тривалого збереження у фондах Державного природознавчого музею НАН України. Усі заходи з тривалого зберігання музейних предметів мають здійснюватися на сучасному науково-методичному рівні, щоб забезпечити у майбутньому опрацювання колекційних матеріалів за різноманітними методами інтегративної таксономії. Висвітлено важливий аспект науково-фондової діяльності природничих музеїв - розробки концептуальних підходів щодо формування, поповнення, науково-технічного та інформаційного забезпечення функціонування еталонних колекцій. Розроблено науково обгрунтовані підходи до формування, поповнення та науково-технічного забезпечення функціонування національної еталонної колекції на основі чинних стандартів, інструкцій і методик, з урахуванням зарубіжного досвіду музейної діяльності. Здійснено низку заходів з уніфікації в оформленні колекції спиртових препаратів різних таксономічних груп і колекції мікропрепаратів. Розроблено шаблони етикеток і здійснено роботи щодо редагування наявної у музейних базах даних (БД) інформації по окремих групах водяних комах. Розроблено підходи електронного опрацювання колекцій апробовано на основі Інтернет-порталу Центру даних "Біорізноманіття України".
  Повний текст PDF - 1.598 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Архіпова Х.
  • Різун В.
  • Мартинов О.
  • Годунько Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Архіпова Х. І. Еталонні колекції амфібіотичних комах України: концептуальні підходи до формування, поповнення та функціонування / Х. І. Архіпова, В. Б. Різун, О. В. Мартинов, Р. Й. Годунько // Біологічні студії. - 2018. - Т. 12, № 2. - С. 99-116. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2018_12_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Різун Володимир Богданович (біологічні науки)
  • Мартинов Олександр Володимирович (біологічні науки)
  • Годунько Роман Йосифович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського