Наукова періодика України Біологічні студії


Войтенко Л. В. 
Особливості акумуляції й локалізації індоліл-3-оцтової кислоти в органах спорофіта salvinia natans (L.) All. на різних фенологічних фазах розвитку / Л. В. Войтенко, Р. В. Ліхньовський, І. В. Косаківська // Біологічні студії. - 2016. - Т. 10, № 3-4. - С. 91-106. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2016_10_3-4_10
Рослини різноспорової однорічної папороті гідрофіта Salvinia natans L. збирали влітку у штучних водоймах Деснянського району м. Києва, починаючи з червня 2015 р. з інтервалом один місяць. Біометричні дослідження цілої рослини (клону) та окремих сегментів плаваючих і занурених вай виявили, що зміни маси і довжини спорофіта на різних фенологічних фазах розвитку відбувалися переважно за рахунок новоутворених органів (модулів), тоді як лінійні розміри окремих сформованих вай залишалися практично незмінними. За масою і довжиною окрема занурена вая значно перевищувала плаваючу. У фазу стаціонарного росту (липень) маса окремої зануреної ваї збільшувалась удвічі завдяки інтенсивному формуванню багатоклітинних ниткоподібних волосків, тоді як довжина майже не змінювалася. Під час репродуктивного розвитку (серпень - вересень) зростання маси спорофіта відбувалося завдяки утворенню спорокарпіїв. Уперше методом високоефективної рідинної хроматографії проаналізовано характер акумуляції та локалізації індоліл-3-оцтової кислоти (ІОК) в органах спорофіта S. natans. З'ясовано, що у фазу інтенсивного росту папороті (червень) загальний вміст ІОК у плаваючих і занурених ваях був однаково високим і досягав 182 нг/г сирої речовини. У період активного розростання й опушення занурених вай (липень) вміст ендогенної ІОК становив 546,3 нг/г сирої речовини, тоді як кількість гормону у плаваючих ваях залишалася на рівні попередньої фази. Значне зменшення вмісту гормону у старіючих плаваючих і занурених ваях спостерігали на початку спорогенезу у фазу формування спорокарпіїв і дозрівання спор. На етапі пізнього спорогенезу на початку фази відмирання вегетативних органів (вересень) у скупченнях спорокарпіїв, які містили зрілі спори, загальний вміст ІОК становив 193 нг/г сирої речовини. У фази активного та стаціонарного росту у плаваючих і занурених ваях домінувала вільна форма гормону. Кон'югована ІОК була локалізована переважно в занурених ваях у кількостях, які у 4 та 36 разів, відповідно, перевищували вміст такої у плаваючих. Розподіл ІОК між плаваючими і зануреними ваями засвідчив, що місцем локалізації ІОК у фазу стаціонарного росту є занурені ваї, а у фазу відмирання вегетативних органів - спорокарпії. Специфічні зміни у накопиченні та локалізації ендогенної ІОК виявили зв'язок між ростовими процесами та розподілом і вмістом вільної та кон'югованої форм фітогормону у вегетативних і генеративних органах спорофіта водної папороті Salvinia natans (L.) All. упродовж її індивідуального розвитку.
  Повний текст PDF - 1.572 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Войтенко Л.
  • Ліхньовський Р.
  • Косаківська І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Войтенко Л. В. Особливості акумуляції й локалізації індоліл-3-оцтової кислоти в органах спорофіта salvinia natans (L.) All. на різних фенологічних фазах розвитку / Л. В. Войтенко, Р. В. Ліхньовський, І. В. Косаківська // Біологічні студії. - 2016. - Т. 10, № 3-4. - С. 91-106. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2016_10_3-4_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Косаківська Ірина Василівна (1952–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського