Наукова періодика України Біологічні студії


Kotliarova A. B. 
The role of intracellular organelles in Ca2+-homeostasis in secretory cells of the lacrimal gland / A. B. Kotliarova, V. V. Manko // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 2. - С. 191-206. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_2_20
Відомо, що у різних секреторних клітинах вклад тієї чи іншої Са<^>2+-транспортувальної системи у формування Са<^>2+-сигналу є різним. В останні роки спостерігається суттєве підвищення інтересу дослідників до вивчення функціонування сльозових залоз (СЗ). Попри те, системних узагальнених результатів дослідження особливостей функціонування Са<^>2+-транспортувальних систем СЗ у літературі досі немає. Огляд присвячений системному аналізу особливостей функціонування Са<^>2+-транспортувальних систем секреторних клітин зовнішньоорбітальної СЗ щура. ІФ3-чутливі Са<^>2+-канали секреторних клітин зовнішньоорбітальної СЗ ефективно інгібуються 2-АФБ (10 мкмоль/л) й активуються ІФ3, а також за дії на плазматичну мембрану холіноміметиків (карбахолін) і агоністів пуринових рецепторів (АТФ). Сигнальний шлях при активації P2Y-рецепторів у секреторних клітинах СЗ частково опосередковується активацією ІФ3-чутливих Са<^>2+-каналів. У секреторних клітинах зовнішньоорбітальної СЗ щура функціонують ріанодинчутливі Са<^>2+-канали, які активуються ріанодином (0,05 - 1 мкмоль/л) і модулюються катіонами Са<^>2+ з вираженим максимумом чутливості до ріанодину при 10 - 7 моль/л Са<^>2+. За одночасної активації ріанодинчутливих та ІФ3-чутливих Са<^>2+-каналів клітин досліджуваних залоз Са<^>2+ вивільняється, очевидно, з одного і того самого депо. Спустошення внутрішньоклітинних депо Са<^>2+ за допомогою мобілізації карбахоліном (10 мкмоль/л) чи внаслідок інгібування Са<^>2+-помпи ендоплазматичного ретикулуму тапсигаргіном (1 мкмоль/л) активує депокерований вхід Са<^>2+ у секреторні клітини досліджуваних залоз, який частково інгібується 2-АФБ. Ca<^>2+-помпа ендоплазматичного ретикулуму секреторних клітин зовнішньоорбітальної СЗ ефективно інгібується еозином Y (5 - 10 мкмоль/л) і тапсигаргіном (1 мкмоль/л). На відміну від пермеабілізованих клітин, вміст Са<^>2+ у інтактних клітинах практично не змінювався під впливом еозину Y (5 - 20 мкмоль/л), що свідчить про інгібування Са<^>2+-помпи плазматичної мембрани. Са<^>2+-АТФазна активність пермеабілізованих клітин досліджуваних залоз залежить від часу інкубації, від кількості субстрату і концентрації Са<^>2+ у середовищі інкубації. У секреторних клітинах СЗ функціонує Са<^>2+-уніпортер мітохондрій, який інгібується рутенієм червоним. Ефекти ріанодину і рутенію червоного на вміст Са<^>2+ у клітинах є статистично достовірно неадитивними. Крім того, ріанодин у концентраціях 1 - 3 мкмоль/л дозозалежно зменшував швидкість дихання досліджуваних клітин, і цей ефект зберігався за преінкубації клітин із рутенієм червоним чи тапсигаргіном. Це свідчить про те, що, крім активації ріанодинчутливих Са<^>2+-каналів ендоплазматичного ретикулуму, ріанодин інгібує надходження іонів Са<^>2+ у матрикс мітохондрій, яке нечутливе до рутенію червоного.
  Повний текст PDF - 1.977 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kotliarova A.
  • Manko V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kotliarova A. B. The role of intracellular organelles in Ca2+-homeostasis in secretory cells of the lacrimal gland / A. B. Kotliarova, V. V. Manko // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 2. - С. 191-206. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_2_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Манько Володимир Васильович (1969–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського