Наукова періодика України Біологічні студії


Новіков А. В. 
Морфологія та васкулярна анатомія квітки Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer subsp. Lasiocarpum (Ranunculaceae Juss.) / А. В. Новіков // Біологічні студії. - 2014. - т. 8, № 1. - С. 149-160. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2014_8_1_15
Наведено дані дослідження морфології та васкулярної анатомії квітки Ornithogalum caudatum. Установлено, що гінецей характеризується двома вертикальними структурними зонами: синасцидіатною та симплікатною. Виявлено, що всі листочки оцвітини у основі іннервуються трьома провідними пучками, а тичинки - одним. Провідна система гінецею представлена трьома групами провідних пучків: вентральним комплексом, шістьма латеральними та трьома дорзальними жилками плодолистків.Наведено результати вивчення морфологічної та анатомічної організації квітки Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gayer. Встановлено, що досліджений вид має спільні з іншими видами роду риси загальної будови квітки, проте відрізняється розмірами та формою шолому, кількістю і типом опушення плодолистків, а також характером опушення квітконіжок, приквіточок і тепалій. Виявлено, що тепалії мають трипучкову трилакунну іннервацію, в той час як тичинки і нектарники - однолакунну однопучкову. Однаковий тип іннервації тичинок і нектарників (ймовірно, стамінодіальної природи) свідчить про їх спільний морфогенез і гомеотичну природу останніх, оскільки, у випадку гомоплазії, тичинки і нектарники навряд чи мали б однакову організацію провідної системи, яка є функціонально необгрунтованою у випадку нектарників. Кожен із плодолистків іннервується трьома провідними пучками (одним дорзальним і двома вентральними), які спільно живлять насінні зачатки і формують розгалужену сітку дрібних провідних пучків у стінках плодолистка. Особливістю іннервації плодолистків є злиття вентральних жилок сусідніх плодолистків у квітколожі в єдиний спільний слід. Одержані результати є основою для порівняльно-морфологічних та філогенетичних досліджень, і у подальшому нададуть змогу перевірити сучасні гіпотези еволюції квітки жовтецевих.
  Повний текст PDF - 1.676 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Новіков А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Новіков А. В. Морфологія та васкулярна анатомія квітки Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer subsp. Lasiocarpum (Ranunculaceae Juss.) / А. В. Новіков // Біологічні студії. - 2014. - т. 8, № 1. - С. 149-160. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2014_8_1_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Новіков Андрій Валерійович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського