Наукова періодика України Безпека інформації


Скиба А. 
Прогнозування соціально-психологічних та ситуаційних чинників активації злочинних думок і намірів у сфері інформаційної безпеки / А. Скиба, О. Хоріна // Безпека інформації. - 2015. - Т. 21, № 2. - С. 165-173. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bezin_2015_21_2_8
Запропоновано спосіб оцінки інформаційних ризиків та безпеки за допомогою системи прогнозування соціально-психологічних, ситуаційних чинників, які здатні активізувати злочинні наміри. Виявлення типів соціально-психологічної адаптації людини до близького оточення та світу використовується в транзакційному аналізі. Основу системи прогнозування скаладає опитувальник особистісних адаптацій Вена Джойнса (Joines Personality Adaptation Questionnaire, JPAQ). Він визначає два типи адаптації, зокрема: виживаюча і виконуюча. Виживаюча формується від народження до півтора років, а виконуюча - від півтора років до трьох. Виживаючі адаптації вказують на три несвідомі стратегії пристосування дитини до моделей міжособових стосунків батьків і інших членів родини, відповідно: Творчий мрійник, Чарівний маніпулятор, Блискучий Скептик. Виконуючі адаптації вказують на три несвідомі стратегії, за допомогою яких діти задовольняли очікування оточуючих людей і ігнорували власні бажання. Зокрема: Грайливо-впертий, Відповідальний Трудоголік та Надтореагуючий Ентузіаст. Коли в житті людини "все йде не так", зростає ймовірність застосування ризикових стратегій досягнення бажаного. Неусвідомлені стратегії знаходяться в зоні асоціальних та антисоціальних дій, поза межами правового поля, здорових людських стосунків. Оцінка ймовірності переходу людини в поле досягнення бажаного "будь-якою ціною", відбувається за рахунок визначення провідних особистісних адаптацій. "Перехід" особистості від думок до умовного сценарування злочинного наміру і його реалізації, відбувається в актуальній життєвій/професійній ситуації, яка активізує ризикову мотивацію. Оцінка ймовірного впливу соціально-психологічних та ситуаційних чинників, що не усвідомлюються людиною, здійснюється за допомогою блоку ситуаційних запитань. Розширення економіко-вартісної моделі за рахунок системи прогнозування злочинних намірів підвищує оцінку інформаційних ризиків, оптимізує інвестиції в інформаційну безпеку, здійснює аналіз ризиків "переходу" людини від позиції законослухняного громадянина до позиції зловмисника.
  Повний текст PDF - 783.887 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Скиба А.
  • Хоріна О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Скиба А. Прогнозування соціально-психологічних та ситуаційних чинників активації злочинних думок і намірів у сфері інформаційної безпеки / А. Скиба, О. Хоріна // Безпека інформації. - 2015. - Т. 21, № 2. - С. 165-173. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bezin_2015_21_2_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Скиба Андрій Володимирович (1990–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського