Наукова періодика України Архів офтальмології України


Савіна О. М. 
Клініко-епідеміологічні особливості вродженої і спадкової очної патології у дітей / О. М. Савіна, С. О. Риков // Архів офтальмології України. - 2019. - Т. 7, № 1. - С. 7-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aroft_2019_7_1_3
Спадкові та вроджені хвороби очей становлять 60 - 90 % усіх причин інвалідизуючого зниження зору в дітей. Лікування таких захворювань є малоефективним, а заходи щодо їх профілактики потребують суттєвого вдосконалення. Мета роботи - з'ясування структури та клініко-епідеміологічних особливостей вродженої та спадкової офтальмопатології серед дитячого населення. Обстежені учні інтернатів для для сліпих і слабозорих (максимально зосереджений контингент таких дітей у цих закладах - до 90 %), діти із психоневрологічною патологією (для визначення офтальмологічних проявів при синдромальних ураженнях) міста Києва та діти з вродженою і спадковою очною патологією, які зверталися до Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" (НДСЛ "Охматдит"). Діагностика генетично детермінованої патології органа зору трактувалась як підозра на спадкову патологію за результатами офтальмологічного обстеження, портретного методу та сімейного анамнезу. Діти з підозрою на очну патологію спадкового характеру скеровувалися для верифікації діагнозу до медико-генетичного центру НДСЛ "Охматдит". Під час дослідження виявлено, що спадкова та вроджена патологія очей значно обтяжує здоров'я дитячого населення. Спадкові захворювання органа зору учнів інтернатів для сліпих і слабозорих представлені 55 нозологічними формами переважно з аутосомно-домінантним типом успадкування - (40,00 +- 6,61) %. Найчастіше траплялася патологія сітківки і судинного тракту - (30,18 +- 3,53) %, зорового нерва - (24,85 +- 3,32) %, окорухового апарату - (13,61 +- 2,64) %. У (26,04 +- 3,38) % вони мали синдромальний характер. Ці хворби в (79,29 +- 3,12) % маніфестували при народженні, що визначає можливі терміни їх ранньої діагностики та початку реабілітації. Серед дітей із психоневрологічною патологією виявлено перевагу аномалій рефракції та патологію окорухового апарату, що були проявами синдромальних уражень. Висновки: доведено, що існує можливість підозри генетично детермінованого характеру патології очей на основі результатів амбулаторного обстеження та збору сімейного анамнезу офтальмологом на амбулаторному прийомі.
  Повний текст PDF - 1.739 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Савіна О.
  • Риков С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Савіна О. М. Клініко-епідеміологічні особливості вродженої і спадкової очної патології у дітей / О. М. Савіна, С. О. Риков // Архів офтальмології України. - 2019. - Т. 7, № 1. - С. 7-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aroft_2019_7_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Савіна Олена Михайлівна (медичні науки)
  • Риков Сергій Олександрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського