Наукова періодика України Агрохімія і ґрунтознавство


Чорний С. Г. 
Модифікація "Індексу Продуктивності Пірса" та його використання для оцінки якості чорноземних ґрунтів Правобережного Степу України / С. Г. Чорний, (Поляшенко) Н. В. Вільна // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 31-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_6
Комплексна оцінка якості грунтів є необхідною процедурою у розробці системи агрохімічних, агротехнічних, фітосанітарних, меліоративних, протиерозійних та інших заходів у процесі активного землекористування. Вона необхідна також у процедурах вартісної оцінки сільськогосподарських земель, оцінки виробничої діяльності господарств та рослинницьких підрозділів окремих сільськогосподарських підприємств тощо. Мета роботи - розробка процедури адаптації до умов Правобережного Степу України популярного у багатьох країнах світу Індексу Продуктивності Пірса. Окремими завданнями, які витікають з поставленої мети, були модифікація структури цього індексу, трансформація структури параметраWFі (частка коренів у кожному шарі грунту) з урахуванням структури посівних площ, яка існує в регіоні, проведення польових досліджень для визначення профільного розподілу попередньо визначених показників родючості та комплексна оцінка якості як чорноземів повнопрофільних звичайних і південних на вододілах, так і еродованих грунтів на схилах. Проведені процедури адаптації та розрахунки показали, що схилові короткопрофільні (еродовані) грунти мають суттєво менші значення Індексу Продуктивності порівняно з нееродованими грунтами на вододілах. Так,за розрахунками на шар грунту 0-100 см, модифікований індекс продуктивності (МРІ) чорноземів звичайнихна вододілах був на 10 - 17 % більшим, ніж на схилах: 0,69 - 0,64 на вододілах та 0,58 - 0,59 на схилах. Що стосується чорноземів південних, то ця різниця була ще більшою: 0,68 на вододілах та 0,40 на схилах. Це пояснюється тим, що еродовані грунти мають в цілому гірші характеристики щільності будови, вмісту гумусу, рухомого фосфору та калію. Найбільший контраст між властивостями еродованих та нееродованих відмін спостерігається у верхніх шарах грунтів, а з глибиною ця різниця зникає. Запропонована процедура оцінки якості грунту через модифікований індекс продуктивності може бути застосованою як у Правобережному Степу України, так і в інших ерозійнонебезпечних регіонах з чорноземами та великою часткою схилових земель; цей показник об'єктивно характеризує зміну родючості грунтув умовах інтенсивного прояву ерозійних процесів.
  Повний текст PDF - 4.342 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чорний С.
  • Вільна (.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чорний С. Г. Модифікація "Індексу Продуктивності Пірса" та його використання для оцінки якості чорноземних ґрунтів Правобережного Степу України / С. Г. Чорний, (Поляшенко) Н. В. Вільна // Агрохімія і ґрунтознавство. - 2019. - Вип. 88. - С. 31-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrohimigrn_2019_88_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чорний Сергій Григорович (1957–) (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського