Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Турянська Н. І. 
Оцінка прогностичної значимості поліморфізмів гена ММР 20 (матриксна металопротеїназа) в виникненні ерозій зубів на тлі захворювань тканин пародонта в осіб молодого віку / Н. І. Турянська // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2019. - Вип. 33. - С. 172-181. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2019_33_22
Особливістю стоматологічного статусу сучасної молоді є висока поширеність ураження карієсом, ерозіями зубів і захворюваннями тканин пародонта. Частота ерозій зубів коливається в межах 6 - 14 %. Згідно з даними літератури відома домінуюча роль генетичних факторів у формуванні фізико-хімічних і морфологічних властивостей емалі зуба, що надає змогу вважати роль спадковості в розвитку карієсу і ерозій зубів суттєвою. Перспективним щодо визначення впливу на захворюваність ерозіями зубів серед молоді є MMP-20, який кодує утворення ферменту - кальцій-залежної протеїнази, впливає на утворення органічного матриксу емалі. В результаті стоматологічного обстеження 60 студентів віком 17 - 20 років, розподілених на групи: I (n = 20) - карієс на тлі гінгівіту; II (n = 21) - ерозії на тлі гінгівіту; III (n = 19) - ерозії на тлі інтактного пародонта. Для проведення молекулярно-генетичного дослідження в усіх обстежених було взято буккальний епітелій з внутрішньої поверхні щоки з визначенням наявності гена MMP-20. Для молекулярно-генетичних досліджень гена MMP-20 використано алельспецифічну ПЛР. Під час проведення стоматологічного обстеження було використано традиційні об'єктивні клінічні методи обстеження для визначення наявності ерозій зубів і було проведено їх диференціацію за класифікацією Ю. О. Федорова. Під час проведення порівняльного аналізу виявлено достовірні відмінності по гену MMP20. За порівняння даних III і I груп показано певні відмінності, особливо за генотипом ТТ (<$Echi sup 2 ~=~3,12>, p = 0,077, OR = 0,25 95 CI %: 0,07 - 0,94). Наявність алеля C в гомозиготному стані призводить до підвищеного втричі ризику розвитку ерозій на тлі інтактного пародонта (<$Echi sup 2 ~=~4,55>, p = 0,033, OR = 3,43 95 CI %: 1,21 - 9,69), тоді як аллель T навпаки проявляє захисну дію (OR = 0,29 95 CI %: 0,10 - 0,82). Наявність в буккальному епітелії генотипу AA гена MMP20 запобігає розвитку ерозій зубів, а наявність генотипу ЕЕ гена MMP20 вказує на можливість прогнозування виникнення ерозій зубів у осіб молодого віку і формування на цій основі групи ризику розвитку даної патології твердих тканин зуба.
  Повний текст PDF - 197.626 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Турянська Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Турянська Н. І. Оцінка прогностичної значимості поліморфізмів гена ММР 20 (матриксна металопротеїназа) в виникненні ерозій зубів на тлі захворювань тканин пародонта в осіб молодого віку / Н. І. Турянська // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2019. - Вип. 33. - С. 172-181. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2019_33_22.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського