Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Савицька Л. М. 
Стан функціонального ниркового резерву у пацієнтів з хронічною хворобою нирок I-III стадії / Л. М. Савицька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 414-427. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_38
На даний час для оцінки функції нирок найчастіше використовують визначення швидкості клубочкової фільтрації, але цей показник не відображає здатність нирок реагувати на стимулювальні фактори, які виникають під час життя людини. Функціональний нирковий резерв забезпечує приріст швидкості клубочкової фільтрації у відповідь на провокуючі фактори і його відсутність може бути ключовою детермінантою розвитку ушкодження нирок після впливу фізіологічного або стресового чинника: гемодинамічного чи нефротоксичного. Мета дослідження - оцінка стану функціонального ниркового резерву у пацієнтів з хронічною хворобою нирок I - III стадії залежно від стадії захворювання; оцінка волюморегулюючої та екскреторної функції нирок на фоні навантаження 0,5 % розчином натрію хлориду. На базі КЗ КОР "Київська обласна лікарня № 2" за добровільної згоди обстежено 60 пацієнтів з хронічною хворобою нирок (ХХН) I - III стадії віком від 45 до 77 років. За основу було взято метод визначення функціонального ниркового резерву з використанням водно-сольового навантаження 0,5 % розчином натрію хлориду, запропонований проф. Гоженко А. І. За допомогою статистичних методів обробки інформації з використанням непараметричного U-критерію Манна - Уітні оцінювалися показники екскреції креатиніну, стимульованої швидкості клубочкової фільтрації та діурезу залежно від стадії ХХН. Результати проведеного дослідження вказують на те, що із прогресуванням ХХН відбувається не тільки зниження функції нирок, що відображається зменшенням швидкості клубочкової фільтрації, але і зниження функціонального ниркового резерву. Через велику гетерогенність і дисперсність одержаних результатів, та відсутність пропорційного зв'язку між стадією захворювання та станом функціонального ниркового резерву у пацієнтів з I - III стадіями ХХН відмінності значень функціонального ниркового резерву не досягають статистичної значимості. Висновки: користуючись лише стандартним підходом діагностики ХХН, з урахуванням альбумінурії і швидкості клубочкової фільтрації, можна недооцінити тяжкість ураження нирок у пацієнтів. Тільки комплексний підхід з урахуванням функціонального стану нирок надасть змогу сформулювати індивідуальну стратегію ренопротекції для кожного пацієнта і зберегти максимальну кількість функціонуючих нефронів.
  Повний текст PDF - 253.546 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Савицька Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Савицька Л. М. Стан функціонального ниркового резерву у пацієнтів з хронічною хворобою нирок I-III стадії / Л. М. Савицька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 414-427. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_38.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Савицька Любов Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського