Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Bandazhevsky Yu. I. 
The cardiovascular system and physical growth in children living in raions affected by the Chernobyl nuclear power plant accident / Yu. I. Bandazhevsky, N. F. Dubova // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 362-375. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_33
На території, що постраждала від аварії на Чорнобильській атомній електростанції, реєструється високий рівень смертності дорослого працездатного населення, викликаної серцево-судинними захворюваннями. З огляду на результати клініко-експериментальних досліджень, витоки даної патології слід шукати в дитячому віці, враховуючи фізичний розвиток дитини. Мета дослідження - визначення стану серцево-судинної системи у дітей у підлітковому віці з різним рівнем фізичного розвитку, які мешкають в районах, постраждалих від аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Проаналізовано показники фізичного розвитку та стану серцево-судинної системи у 336 сільських школярів, які мешкають в радіоактивно забруднених населених пунктах Іванківського і Поліського районів Київської області. Як інтегральний показник фізичного розвитку і обміну речовин оцінювався масо-ростовий індекс Рорера, а рівень функціонального стану серцево-судинної системи - за показниками частоти серцевих скорочень, артеріального і пульсового тиску. Статистична обробка одержаних результатів здійснювалася за допомогою програми IBM SPSS Statistics 22 (США). Показано, що серед обстежених відсоток школярів з дисгармонійним фізичним розвитком варіював від 28,7 % (Іванківський район) до 35,4 % (Поліський район). Виявлено статистично значущі відмінності відносних показників дітей з різним рівнем фізичного розвитку (низьким, нормальним, високим) в межах кожного окремо взятого району, проте не підтверджено вірогідні відмінності в аналогічних підгрупах дітей під час порівняння між районами. Діти Іванківського і Поліського районів значуще не відрізнялися за рівнем абсолютних значень частоти серцевих скорочень, систолічного, діастолічного артеріального і пульсового тиску. Аналіз особливостей функціонування серцево-судинної системи в підгрупах дітей з різним рівнем фізичного розвитку встановив, що найбільша частота серцевих скорочень реєструвалася у осіб з дисгармонійним (низьким) фізичним розвитком, а найбільші рівні систолічного артеріального тиску (САТ) - у підгрупах дітей з дисгармонійним (високим) фізичним розвитком. При цьому в групі дітей із Поліського району виявлено прямі кореляційні зв'язки між показниками САТ й індексом Рорера, а також частотою серцевих скорочень. Висновки: діти з дисгармонійним (високим) фізичним розвитком за індексом Рорера склали групу ризику у зв'язку з можливим розвитком стану гіпертензії. Умови мешкання дітей з підвищеною масою тіла на території, що постраждала від аварії на Чорнобильській атомній електростанції, впливають на процеси регуляції їх артеріального тиску. У дітей з Поліського району з гіршими соціально-економічними умовами проживання рівень САТ був вище, ніж у дітей з Іванківського району, де ці умови кращі.
  Повний текст PDF - 295.657 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Bandazhevsky Y.
  • Dubova N.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Bandazhevsky Yu. I. The cardiovascular system and physical growth in children living in raions affected by the Chernobyl nuclear power plant accident / Yu. I. Bandazhevsky, N. F. Dubova // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2018. - Вип. 32. - С. 362-375. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2018_32_33.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського