Наукова періодика України Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика


Старовойтова Г. О. 
Когнітивні порушення у пацієнтів з хворобою Паркінсона та їх зв’язок із неврологічними і нейропсихологічними характеристиками / Г. О. Старовойтова, Г. В. Горева, О. Т. Девін’як, Т. М. Слободін, Ю. І. Головченко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(3). - С. 91-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24%283%29__16
Порушення когнітивних функцій є однією з немоторних ознак, які супроводжують перебіг хвороби Паркінсона (ХП). Саме тому виявлення когнітивних розладів у пацієнтів з хворобою Паркінсона є важливою складовою у прийнятті клінічних рішень. Мета роботи - визначити ступінь когнітивних порушень у хворих на ХП та їх зв'язок із руховими та нейропсихологічними показниками. Пацієнтам було проведено загально клінічне, неврологічне обстеження, оцінка тяжкості стану за UPDRS, нейропсихологічне тестування (MMSE, MoCA, шкала депресії Бека, шкала тривожності Бека). Серед обстежених хворих на ХП частка осіб із когнітивними порушеннями становить 60,7 % (82 пацієнти) за тестом MMSE та 65,9 % (89 пацієнтів) - за тестом MoCA, при цьому узгодженість між результатами тестів була помірною (10 пацієнтів мали MMSE <$E<<> 29, однак MoCa <$Esymbol У~26>: 17 пацієнтів мали MoCA <$E<<> 26, однак MMSE <$Esymbol У~29>: 72 пацієнти мали когнітивні розлади відповідно до обох шкал: Cohen'sk = 0,57). Оцінка прогресії когнітивних розладів як наслідок перебігу ХП вказує, що зниження когнітивних функцій внаслідок дегенеративних змін у разі ХП за результатами тесту MMSE краще описує регресійна модель із нелінійним компонентом (p = 0,041). Негативний ефект ХП на когнітивні здібності пацієнтів згідно MMSE починається в середньому через 3 роки від початку захворювання. Зниження результатів MoCA характеризувалось лінійною залежністю від тривалості перебігу ХП з регресійним коефіцієнтом <$Ebeta~=~-0,28~symbol С~0,08>, p = 0,0010. За результатами MoCA відмінність між чоловіками та жінками сягала статистичної значимості (<$EDELTA~=~-1,63~symbol С~0,68>, p = 0,020). Спостерігалась помірна зворотна кореляція із оцінкою другого розділу шкали UPDRS, ригідністю, гіпокінезією, постуральною нестабільністю та стадією за Hoehn та Yahr. Дещо вищі значення кореляційних коефіцієнтів для MoCA у порівнянні з MMSE. Психологічні розлади, такі як депресія та тривожність, також продемонстрували слабкі та помірні рівні кореляції з показниками когнітивних функцій головного мозку. Лише окремі риси темпераменту та характеру за C. R. Cloninger проявляють слабкий або помірний кореляційний зв'язок з показниками когнітивного статусу. Дещо кращі результати Монреальського когнітивного тесту продемонстрували пацієнти з високими рівнями залежності від винагороди та самоспрямованості (кореляційний коефіцієнт Пірсона r = 0,20 та r = 0,22 відповідно). Зв'язок помірної сили спостерігали між кооперативністю та обома когнітивними тестами. Висновки: порушення когнітивних функцій у разі ХП має прогресуючий характер, значно переважає когнітивне зниження, зумовлене фізіологічним старінням, має гендерні особливості. Прогресування когнітивних порушень у разі ХП корелює з погіршенням рухових функцій, зокрема поступальної нестійкості, а також зі ступенем вираженості депресії. Подальше вивчення досліджуваних співвідношень надасть змогу знайти лікувальні підходи до корекції цих розладів.
  Повний текст PDF - 277.082 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Старовойтова Г.
  • Горева Г.
  • Девін’як О.
  • Слободін Т.
  • Головченко Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Старовойтова Г. О. Когнітивні порушення у пацієнтів з хворобою Паркінсона та їх зв’язок із неврологічними і нейропсихологічними характеристиками / Г. О. Старовойтова, Г. В. Горева, О. Т. Девін’як, Т. М. Слободін, Ю. І. Головченко // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. - 2015. - Вип. 24(3). - С. 91-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Znpsnmapo_2015_24(3)__16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Старовойтова Галина Олександрівна (медичні науки)
  • Горева Ганна Валентинівна (медичні науки)
  • Слободін Тетяна Миколаївна (медичні науки)
  • Головченко Юрій Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського