Наукова періодика України Запорізький медичний журнал


Лобань Г. А. 
Унікальні властивості мікроорганізмів, що формують біоплівку порожнини рота / Г. А. Лобань, М. О. Фаустова, М. М. Ананьєва, Я. О. Басараб // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 3. - С. 391-396. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_3_20
Мета роботи - шляхом огляду наукових літературних джерел показати сучасні уявлення про особливості мікробіома порожнини рота у вигляді біоплівки на її поверхнях; узагальнити сучасні дослідження про склад, формування та властивості мікроорганізмів, що формують біоплівку. Більшість бактерій порожнини рота існують як специфічно організовані біоплівки, а не як планктонні клітини. Такий спосіб існування призводить до експресії наборів генів, що зумовлюють особливості метаболізму та властивості мікроорганізмів, які входять до складу біоплівок. Бактерії в біоплівці набувають більш вірулентного фенотипу, більшу стійкість до антимікробних засобів. Біоплівки пропонують бактеріям кілька екологічних і фізіологічних переваг, оскільки наявний синергетичний вплив видів, які створюють ці складні спільноти. Ці переваги полягають у тому, що біоплівки є захисним фізичним бар'єром для неспецифічного і специфічного захисту бактерій під час інфекції; вони надають резистентність до протимікробних агентів (дезінфекційних засобів та антибіотиків) унаслідок зниження дифузії цих токсичних сполук. Для дослідження біоплівок в останні роки застосовують сучасні дослідницькі методології (ДНК гібридизація за допомогою клонування гена 16S рРНК, конфокальна лазерна сканувальна мікроскопія (CLSM), сканувальна електронна мікроскопія (SEM)), що суттєво деталізували її склад, будову, властивості, механізми взаємодії мікроорганізмів. Враховуючи різницю властивостей планктонних культур і зібраних у біоплівку, слина не може бути адекватним зразком для етіологічних досліджень. Незважаючи на те, що у вивченні біоплівок порожнини рота отримані важливі наукові результати, контроль біоплівок залишається невирішеною проблемою та повинен бути одним із важливих напрямів сучасних досліджень. Висновки: зубний наліт, який є типовою біоплівкою порожнини рота, у своєму формуванні проходить декілька стадій, його мікробний склад змінюється від початкової переваги стрептококів до біоплівки з підвищеним вмістом актиноміцетів та інших грампозитивних бактерій. У зрілому зубному нальоті мікрофлора дуже різноманітна з переважанням анаеробних мікроорганізмів.
  Повний текст PDF - 360.248 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лобань Г.
  • Фаустова М.
  • Ананьєва М.
  • Басараб Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лобань Г. А. Унікальні властивості мікроорганізмів, що формують біоплівку порожнини рота / Г. А. Лобань, М. О. Фаустова, М. М. Ананьєва, Я. О. Басараб // Запорожский медицинский журнал. - 2019. - Т. 21, № 3. - С. 391-396. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zmzh_2019_21_3_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лобань Галина Андріївна (1954–) (медичні науки)
  • Ананьєва Майя Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського