Наукова періодика України Здоров'я жінки


Маркевич В. В. 
Особливості гестаційної динаміки вмісту токсичних мікроелементів у сироватці крові та еритроцитах жінок різного репродуктивного віку, що народжують уперше / В. В. Маркевич // Здоровье женщины. - 2016. - № 9. - С. 52-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2016_9_12
Мета дослідження - вивчення особливостей динаміки вмісту токсичних мікроелементів (МЕ) у сироватці крові (СК) та еритроцитах у ході вагітності жінок різного репродуктивного віку, що народжують уперше. Визначення токсичних МЕ проведено у СК та еритроцитах у вагітних раннього, середнього та старшого репродуктивного віку, що народжували вперше. Середній вік вагітних становив відповідно 17, 25 і 37 років. Дослідження проведено у I, II і III триместрах вагітності на 10, 23 і 36 тиж гестації відповідно. Вміст МЕ (хрому, нікелю, свинцю, кадмію) у біосубстратах визначено за допомогою атомно-абсорбційного спектрофотометра С-115 МІ, оснащеного комп'ютерною приставкою для автоматичного обчислення вмісту МЕ, виробництва НВО Selmi (Україна). У вагітних середнього репродуктивного віку зміни вмісту токсичних МЕ були різноспрямованими - рівень сироваткового нікелю та хрому суттєво зменшувався, що, очевидно, пов'язано зі значним погіршенням стану плацентарного бар'єра щодо них у III триместрі вагітності та транспортуванням їх до плода. Підвищення сироваткового свинцю, навпаки, зумовлене зростанням здатності плаценти до активного блокування його транспорту. У вагітних середнього репродуктивного віку у крові виявляли вкрай токсичний кадмій, при цьому вміст його і у сироватці і в еритроцитах був стабільним протягом усієї вагітності. Порівняльний аналіз умісту та балансу МЕ у СК та еритроцитах у жінок, що народжують уперше, у ході вагітності свідчить про більш несприятливу структуру вмісту токсичних елементів у жінок раннього у порівнянні з жінками середнього репродуктивного віку. У них до кінця III триместра вагітності відбувається зростання вмісту в еритроцитах токсичних нікелю та свинцю, а у сироватці - кадмію. У жінок старшого у порівнянні з жінками середнього репродуктивного віку у III триместрі спостерігалась тенденція до збільшення вмісту токсичних нікелю та кадмію у СК та еритроцитах. Зроблено висновок, що перспективним є визначення ролі плаценти у захисті плода від дії токсичних мікроелементів, а також її функцій - транспортної, бар'єрної, депонування токсичних мікроелементів у ході гестаційного процесу.
  Повний текст PDF - 1.36 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Маркевич В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Маркевич В. В. Особливості гестаційної динаміки вмісту токсичних мікроелементів у сироватці крові та еритроцитах жінок різного репродуктивного віку, що народжують уперше / В. В. Маркевич // Здоровье женщины. - 2016. - № 9. - С. 52-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2016_9_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Маркевич Валентина Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського