Наукова періодика України Здоров'я чоловіка


Данилець Р. О. 
Високомолекулярні білкові біомаркери раку передміхурової залози. Перспективи використання в сучасній онкоурології / Р. О. Данилець // Здоровье мужчины. - 2017. - № 2. - С. 37-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdmu_2017_2_10
Рак передміхурової залози (РПЗ) в останні роки значно ширився серед чоловічого населення планети і тому на сьогодні є безумовною проблемою для охорони здоров'я в ріних країнах, оскільки посідає друге місце після раку легев за чисельністю летальних наслідків серед чоловіків зі злоякісними новоутвореннями. Через це рання діагностика хвороби стає вкрай потрібною. Першим вагомим біомаркером РПЗ став протеолітичний фермент сімейства калікреїнів, який одержав назву сілікреїну-3 або простатоспецифічного антигену (ПСА). Не зважаючи на всі свої недоліки, а також невисоку чутливість і специфічність, які зумовлюють появу значного відсотка помилково-позитивних та помилково-негативних результатів, ПСА-тест вже протягом декількох десятиліть широко використовується в клінічній лабораторній діагності РПЗ. Подальше удосконалення ПСА-тесту здійснювалось шляхом впровадження низки біомаркерів на базі окремих різних молекулярних форм вільного та комплексного ПСА, серед яких найкращими прогностичними властивостями відзначається [-2]проПСА. Через це такі показники, як % [-2]проПСА та індекс здоров'я передміхурової залози (ІЗП), що є математичним добутком % [-2]ПСА та <$Esqrt> зПСА, знайшли широке застосування під час ранньої діагностики РПЗ. У даному огляді літератури головним чином обговорено високомолекулярні білкові біомаркери РПЗ, серед яких "більш перспективними є наступні: калікреїн-2, просталецифічний мембранний антиген, alpha-метилацил-КоА-рацемаза, інтерлейкін-6, Zn-alpha2 глікопротеїн, EN-2 протеїн та трансформуючий ростовий фактор. Крім того встановлено, що за допомогою панелі біомаркерів у складі урокіназного плазміногенового активатора (уПА), рецептора до уПА та інгібітора уПА типу 1 (уПАI-1) можна прогнозувати агресивність пухлин та їх схильність до біохімічного рецидивування та метастазування. Це підкреслює потребу в найскорішому створенні ефективних біомаркерних панелей для онкоурології.
  Повний текст PDF - 159.985 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Данилець Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Данилець Р. О. Високомолекулярні білкові біомаркери раку передміхурової залози. Перспективи використання в сучасній онкоурології / Р. О. Данилець // Здоровье мужчины. - 2017. - № 2. - С. 37-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdmu_2017_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Данилець Ростислав Олегович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського