Наукова періодика України Здоров'я дитини


Мавропуло Т. К. 
Деструктивні гіпоксично-ішемічні ураження мозку в доношених новонароджених при нормотермії та гіпотермії / Т. К. Мавропуло, К. Ю. Соколова, Н. С. Капшученко // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 262-269. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_13
Незважаючи на досягнення в неонатології, тяжка асфіксія під час народження і гіпоксично-ішемічна (ГІ) енцефалопатія в доношених новонароджених, як і раніше, асоціюються з високою летальністю, довгостроковою неврологічною захворюваністю та інвалідністю. В алгоритмі ведення дітей із ГІ енцефалопатією важливим є використання методів додаткових обстежень, в тому числі ультразвукового дослідження головного мозку (нейросонографії), дослідження його потенціалу щодо ранньої оцінки тяжкості ушкоджень мозкової тканини у разі використання терапевтичної гіпотермії. Мета дослідження - вивчення впливу терапевтичної гіпотермії на структуру нейросонографічних ознак деструктивних ГІ ушкоджень мозку в доношених новонароджених. Проаналізовано дані обстеження 50 доношених новонароджених дітей, які мали тяжку асфіксію та у яких було діагностовано ознаки деструктивних ГІ уражень мозку. До першої групи (група гіпотермії 1) було включено дані 12 доношених новонароджених, яким проводилась лікувальна гіпотермія (ЛГ) у 2014 - 2016 рр. До другої групи (група гіпотермії 2) було включено 14 дітей із тяжкою асфіксією, яким проводилась ЛГ у 2011 - 2013 рр. До третьої групи (група нормотермії) було включено 24 доношені новонароджені дитини, які народились у 2009 - 2010 рр. і яким не проводилась ЛГ. З'ясовано, що частка найбільш тяжких деструктивних уражень мозку (дифузних ішемічних ушкоджень) становила в першій групі 33,3 %, в другій - 35,7 %, в третій - 45,8 %. Вірогідні відмінності між групами стосовно частоти формування дифузних ішемічних ушкоджень мозку не було виявлено. Загалом у структурі деструктивних ГІ уражень мозку в новонароджених після гіпотермії дифузні ішемічні ушкодження становили 34,6 % (невірогідні відмінності з групою нормотермії, p = 0,385 згідно з підрахунком критерію Фішера). Під час дослідження показників мозкового кровотоку вірогідні відмінності було встановлено для індексу резистентності передньої мозкової артерії на третю добу життя (<$E0,53~symbol С~0,05> для групи нормотермії і <$E0,65~symbol С~0,04> для групи гіпотермії). Висновки: незважаючи на скорочення питомої ваги найбільш тяжких дифузних ішемічних ушкоджень мозку серед загальної кількості діагностованих деструктивних Г. уражень у разі запровадження гіпотермії, статистичний аналіз не виявив вірогідних відмінностей між групами. Адже розвиток дифузних ішемічних ушкоджень мозку насамперед зумовлений первинними асфіктичними ураженнями, які призводять до глобальної загибелі нейронів, або ж тими ураженнями, фаза терапевтичного вікна за яких закінчилась до моменту народження. Але вірогідні відмінності показників церебральної гемодинаміки доводять той факт, що потенціаль ЛГ щодо запобігання вторинним реперфузійним ушкодженням зберігається і в цих випадках.
  Повний текст PDF - 288.823 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мавропуло Т.
  • Соколова К.
  • Капшученко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мавропуло Т. К. Деструктивні гіпоксично-ішемічні ураження мозку в доношених новонароджених при нормотермії та гіпотермії / Т. К. Мавропуло, К. Ю. Соколова, Н. С. Капшученко // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 262-269. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мавропуло Тетяна Карлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського