Наукова періодика України Здоров'я дитини


Волянська Л. А. 
Неконтрольованість кору в епоху керованих інфекцій / Л. А. Волянська, Е. І. Бурбела, Л. Б. Романюк // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 242-249. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_10
В останнє десятиріччя захворюваність на кір має низку особливостей. Інфекція мігрує з країни в країну, з континенту на континент протягом року-півтора, незважаючи на стан колективного імунітету на території поширення. Зникла вікова пріоритетність, тобто ця інфекція втратила статус дитячої, хворіють усі вікові категорії зі зсувом домінанти на 14 - 25-річних. Мета дослідження - здійснити аналіз причин недостатньої керованості епідеміологічним процесом кору в Тернопільській області в контексті ситуації держави Україна. Використано матеріали звітної документації Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України й дитячих інфекційних стаціонарів Тернопільської області. В області спостерігали окремі відмінності у формуванні захворюваності на кір, хоч в цілому вони є віддзеркаленням загальнодержавної проблеми керування цією інфекцією. Кількість випадків кору, що фіксувалася на Тернопільщині у 2001 р., перевищувала загальноукраїнські показники майже у 6 разів, що вдалось подолати шляхом активної вакцинації уже в наступні пікові 2005 - 2019 рр., показники захворюваності наблизилися до республіканських. Обласні пікові рівні захворюваності щонайменше на 1 рік випереджали загальнодержавні, що свідчить про імпорт цієї інфекції в нашу область крізь західний кордон, оскільки наявний збіг з європейськими показниками. Епідемічна ситуація щодо кору в період 2000 - 2019 рр. має чітку залежність від своєчасності та повноти охоплення щепленнями за віком, стану популяційного імунітету. Протягом 2011 - 2019 рр. серед захворілих на кір тернополян домінували 10 - 18-річні (65,27 %) з позитивним вакцинальним анамнезом. Серед захворілих зростає кількість вакцинованих, особливо у віковій групі 10 - 18 років. Зростає кількість випадків кору серед немовлят через відсутність імунітету (поствакцинального чи постінфекційного) в українських матерів. Рівень захворюваності визначається повнотою охоплення дитячого населення календарними щепленнями. Перенесення піку захворюваності на період 14 - 25 років робить актуальним проведення чергової ревакцинації проти кору в цьому віці.
  Повний текст PDF - 758.006 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Волянська Л.
  • Бурбела Е.
  • Романюк Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Волянська Л. А. Неконтрольованість кору в епоху керованих інфекцій / Л. А. Волянська, Е. І. Бурбела, Л. Б. Романюк // Здоров'я дитини. - 2019. - Т. 14, № 4. - С. 242-249. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zd_2019_14_4_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Волянська Любов Августинівна (медичні науки)
  • Бурбела Емілія Ігорівна (медичні науки)
  • Романюк Лідія Богданівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського