Наукова періодика України Вісник Криворізького національного університету


Калініченко О. В. 
Фізичне моделювання стійкості масиву при формуванні та підтримці підземних гірських виробок / О. В. Калініченко // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 47. - С. 97-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_47_20
Мета роботи - розробка методики фізичного моделювання стійкості масиву при формуванні та підтримці підземних гірських виробок в умовах напружено-деформованого стану масиву. Для визначення несучої здатності та стійкості гірського масиву при формуванні та підтримці підземних виробок в умовах напружено-деформованого стану масиву в роботі виконувалися експериментальні дослідження на моделях з еквівалентних матеріалів. Лабораторними дослідженнями встановлено та визначено якісні закономірності розвитку деформацій масиву гірських порід, комбінованих штучних масивів та умови їх функціонування при відпрацюванні як багатих залізних руд, так і бідних магнетитових кварцитів підземним способом. Аналіз методів моделювання, заснованих на теорії подібності, дозволив зробити висновок, що при моделюванні на статичних моделях обов'язково необхідно дотримуватися масштабу моделювання. Тому в процесі моделювання дотримані критерії подібності, що забезпечують подібність механічних процесів та пропорційність фізичних констант, які мають вирішальне значення для досліджуваного явища. В процесі лабораторного експерименту вперше була одержана картина напружень і деформацій в гірському масиві при очисних роботах на ділянці родовища, що моделювала шахтне поле ш. Гігант-Глибока. Визначено залежності та встановлені закономірності несучої здатності та стійкості масиву магнетитових кварцитів при формуванні та підтримці підземних гірських виробок в умовах його напружено-деформованого стану. Запропонована методика фізичного моделювання несучої здатності та стійкості масиву при формуванні та підтримці очисних камер в умовах напружено-деформованого стану гірського масиву при відпрацюванні магнетитових кварцитів підземним способом. Одержана фізична картина деформації денної поверхні при формуванні та існуванні очисних камер довгострокового консервування на трьох робочих горизонтах. На підставі виконаних досліджень та встановлених залежностей визначено зміну напружено-деформованого стану масиву в умовах шахтного поля ш. Гігант-Глибока. Доведено доцільність заповнення існуючих камер закладочними сумішами. Це дозволяє забезпечити безпеку та можливість подальших робіт та гарантує збереження денної поверхні в зоні впливу існуючих відпрацьованих камер.
  Повний текст PDF - 519.089 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Калініченко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Калініченко О. В. Фізичне моделювання стійкості масиву при формуванні та підтримці підземних гірських виробок / О. В. Калініченко // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 47. - С. 97-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_47_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Калініченко Олена Всеволодівна (економічні науки)
  • Калініченко Олександр Вікторович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського