Наукова періодика України Вісник Криворізького національного університету


Скачков А. А. 
Геомеханічний аналіз меж можливого застосування вертикальних укосів уступів для симетричного їх підривання / А. А. Скачков // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 46. - С. 70-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_46_16
Проаналізовано геомеханічні умови, за яких вибухове руйнування кристалічних порід здійснюється за допомогою взаємодії свердловинних зарядів. Це враховує суперпозицію вибухових хвиль, що розходяться від різних рядів свердловин і відбиваються від поверхонь уступів. Крім того, розроблений автором метод відрізняється від традиційних тим, що укоси вибухових блоків формуються не похилими - а вертикальними. Застосування вертикальних (субвертикальних) укосів спонукало автора провести також дослідження можливих геомеханічних ризиків розробленого рішення, що було виконано графоаналітичним методом. Основна мета дослідження - визначення геомеханічних факторів, що впливають на стійкість породних уступів з вертикальними укосами. Присвячене воно вирішенню актуального питання зниження питомої витрати вибухових речовин на руйнування гірських порід шляхом зміни порядку виконання вибухових робіт. Це враховує напружено-деформований стан гірського масиву при руйнуванні його в умовах симетричного підривання. Методами дослідження є аналіз геологічних даних по залізорудних родовищ Кривбасу, проектної документації, даних виробничої діяльності гірничих підприємств і кар'єрів, наукових публікацій, їх подальший аналіз і обгрунтування розроблених положень. Досліджено особливості формування та зміни стану вертикальних укосів на блоках гірських порід для реалізації симетричної дії вибуху. Для теорії і практики вибухових робіт важливо знати особливості формування і взаємодії силових полів при підривання вибухових свердловин в умовах авторського методу. Вибираючи величину вибухового імпульсу в кожному зі взаємодіючих зарядів вибухових речовин, можна регулювати процес руйнування масиву в залежності від конкретних гірничо-геологічних умов БВР. Ця технологія є можливою тільки при формуванні стійких вертикальних укосів уступів. Оригінальність полягає в тому, щоб визначити комплексний підхід до вирішення зазначеної проблеми і ряду технічних рішень. Подальший розвиток й упровадження результатів досліджень забезпечить значне зниження собівартості залізорудних продуктів за рахунок підвищення ефективності бурових і вибухових робіт в кар'єрі. Висновки: за певних геологічних та геомеханічних умов раціональним є виконання вибухових робіт за допомогою взаємодіючих свердловинних зарядів різної потужності і в той же час першим ініціювати заряд меншої потужності, як це запропоновано в методах буропідривних робіт, розроблених авторами.
  Повний текст PDF - 683.172 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Скачков А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Скачков А. А. Геомеханічний аналіз меж можливого застосування вертикальних укосів уступів для симетричного їх підривання / А. А. Скачков // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 46. - С. 70-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_46_16.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського