Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва


Горяінова В. В. 
Основні хвороби листя пшениці ярої / В. В. Горяінова // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва. Сер. : Фітопатологія та ентомологія. - 2013. - № 10. - С. 81-85. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_ento_2013_10_14
Метою досліджень було встановити поширеність і розвиток хвороб листя пшениці ярої грибної етіології, визначити видовий склад збудників, уточнити біологічні особливості їх розвитку та обгрунтувати систему захисту культури від хвороб листя у Східному Лісостепу України. Установлено, що в Східному Лісостепу України найбільш поширеними та шкідливими хворобами листя пшениці ярої були борошниста роса, септоріоз та бура листкова іржа. Найбільша ураженість рослин збудниками хвороб спостерігалась за оптимальної середньодобової температури (14-20 °С) та підвищеної середньодобової вологості повітря (60-70 %). Залежно від метеорологічних умов вегетації та стійкості сортів розвиток хвороб становив: для борошнистої роси - 19,9-21,3 %, септоріозу листя - 19,7-22,4 %, бурої листкової іржі - 1,8-2,9 %. Вперше для умов Східного Лісостепу України розроблено моделі короткострокового прогнозу розвитку борошнистої роси, септоріозу листя і бурої листкової іржі на пшениці ярій залежно від середньомісячної температури та вологості повітря на основі багаторічних досліджень. Найвищу стійкість до септоріозу листя та борошнистої роси було відмічено у сорта Спадщина (розвиток септоріозу листя 1,2-10,7 %; розвиток борошнистої роси 0,2-8,5 %). Установлено зниження розвитку септоріозу листя пшениці ярої, у фазі кущіння на сорті Спадщина - у два рази, а борошнистої роси в півтора раза порівняно з контролем після використання фунгіцидного протруйника Сертікор 050 FS, т.к.с. з нормою витрати 1 л/т. Визначена ефективність проведення обприскування посівів пшениці ярої в фазі колосіння препаратом Амістар Тріо к.е. з нормою витрати 1 л/га, яке зменшило поширеність та розвиток борошнистої роси і септоріозу листя в 1,5-2 рази порівняно з контролем, а врожайність становила 4,2-4,6 т/га. Приріст урожайності зерна становив 0,81 т/га. Використання біопрепаратів Фітоспорин-М, Імуноцитофіт, Бактофіт, Псевдобактерин-2 суттєво впливало на врожайність пшениці ярої. При застосуванні біологічних препаратів врожайність пшениці ярої на всіх варіантах коливалась у межах 4,0-4,2 т/га, а на контролі 3,7-3,9 т/га, приріст урожайності зерна становив в середньому 0,35 т/га порівняно з контролем.
  Повний текст PDF - 144.089 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Горяінова В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Горяінова В. В. Основні хвороби листя пшениці ярої / В. В. Горяінова // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва. Сер. : Фітопатологія та ентомологія. - 2013. - № 10. - С. 81-85. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_ento_2013_10_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Горяінова Вікторія Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського