Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету


Міщенко С. В. 
Вплив 6-бензиламінопурину на інтенсивність калюсогенезу і органогенезу Linum usitatissimum L. в умовах in vitro / С. В. Міщенко // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2019. - Вип. 2. - С. 92-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2019_2_9
Linum usitatissimum L. convar. elongatum (сорт Глінум) значною мірою здатний до утворення калюсу на гіпокотильних сегментах за умови культивування на живильному середовищі Мурасіге і Скуга з додаванням 30 г/л сахарози, фотоперіоді 16 год, при відносній вологості повітря 60 - 80 %, температурі повітря 22 - 24<$E symbol Р>C і під впливом: лише ауксинів, лише цитокінінів, комбінації ауксинів і цитокінінів екзогенного походження. Найвища частота органогенезу спостерігалась під впливом 1,0 мг/л 6-бензиламінопурину (БАП), 0,3 мг/л кінетину (тобто лише цитокінінів), поєднання 1-нафтилоцтової кислоти (НОК) і БАП, індоліл-3-оцтової кислоти (ІОК) і БАП. Проведено дослідження із залученням порівняно великого варіаційного ряду концентрацій БАП свідчать про те, що за наявності ауксину (0,05 мг/л НОК в усіх варіантах) ефективність калюсогенезу і регенерації пагонів була вищою. Разом з тим, застосування лише БАП може бути цілком самодостатнім прийомом для індукції калюсо- і органогенезу. Для досліджуваного виду в цілому і даного генотипу зокрема достатнім для органогенезу є синтез ауксинів ендогенного походження за наявності цитокінінів екзогенного походження. Збільшення концентрації БАП до 3,0 мг/л пригнічувало ріст калюсу і регенерацію пагонів. Оптимальні концентрації фітогормону можна виразити нерівністю <$E 1,0~symbol Г~roman БАП~symbol Г~1,75>, а за умови додавання до середовища 0,05 мг/л НОК нерівністю <$E0,5~symbol Г~roman БАП~symbol Г~2,0>. Найбільша результативність калюсогенезу і органогенезу виявлена у варіантах: 1,5 мг/л БАП, 1,25 мг/л БАП і 0,05 мг/л НОК. Реакція L. usitatissimum L. convar. elongatum на вплив фітогормонів відрізнялася від такої L. usitatissimum L. convar. mediterraneum.
  Повний текст PDF - 446.949 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Міщенко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Міщенко С. В. Вплив 6-бензиламінопурину на інтенсивність калюсогенезу і органогенезу Linum usitatissimum L. в умовах in vitro / С. В. Міщенко // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2019. - Вип. 2. - С. 92-100. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2019_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Міщенко Сергій Віталійович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського