Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету


Васюк В. А. 
Фітогормони у регуляції вегетативної та репродуктивної фаз розвитку спорофітів вищих судинних спорових рослин / В. А. Васюк, Л. В. Войтенко, І. В. Косаківська // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2017. - Вип. 1. - С. 88-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2017_1_11
Досліджено характер акумуляції та локалізації гіберелінів і абсцизової кислоти (АБК) у представників вищих судинних спорових рослин на різних фазах розвитку спорофітів та за різних умов існування. У багаторічної наземної рослини Equisetum arvense L., зібраної на лісових галявинах Київської області, вивчено фітогормональний баланс репродуктивного та вегетативного пагонів. У різноспорової однорічної папороті гідрофіту Salvinia natans L., зібраної у штучних водоймах Деснянського району м. Києва, проаналізовано гормони у плаваючих та занурених ваях. Уперше методом високоефективної рідинної хроматографії масспектрометрії та біотестовими дослідженнями в органах спорофітів хвоща польового та сальвінії плаваючої ідентифіковані вільні та кон'юговані форми гібереліноподібних речовин (ГПР) - ГК3, ГК4 і ГК7, та АБК у вільному і кон'югованому стані. Встановлено, що домінуючими в органах обох досліджених видів були вільні форми гіберелінів та АБК. Високий вміст ендогенної АБК у стробілах на завершальній стадії репродуктивного розвитку спорофіту хвоща польового та у скупченнях спорокарпіїв у водної папороті сальвінії плаваючої відповідав початку процесу старіння рослин. Домінування кон'югованих форм гіберелінів у стробілах зі спорами у хвоща польового та спорокарпіях у сальвінії плаваючої спостерігалося при завершенні процесів дозрівання. Виявлені зміни у характері акумуляції та локалізації АБК і ГПР вказують на участь гормонів у регуляції процесів переходу досліджених спорових рослин до репродуктивної фази розвитку, пов'язаної з формуванням і дозріванням спор. Особливості локалізації гіберелінів та АБК свідчать про те, що занурені ваї сальвінії плаваючої є донором цих гормонів для плаваючих вай. Одержані результати опосередковано засвідчили, що сайтом синтезу гіберелінів на всіх досджених фенологічних фазах розвитку у хвоща польвого є надземні органи, тоді як місцем продукування АБК у репродуктивній фазі є кореневище, а у вегетативній - надземні органи. Водна папороть сальвінія плаваюча, на відміну від хвоща польового, характеризувалася дещо вищим вмістом ендогенних гіберелінів і АБК, що може бути одним із чинників забезпечення успішності існування папороті на межі повітряного і водного середовищ. Одержані результати вказують на взаємозв'язок між окремими компонентами гормонального комплексу у спорових рослин, а динаміка накопичення й характер локалізації гіберелінів і АБК в органах спорофітів засвідчили участь гормонів у регуляції вегетативної і репродуктивної фаз розвитку хвоща польового та сальвінії плаваючої.
  Повний текст PDF - 391.889 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Васюк В.
  • Войтенко Л.
  • Косаківська І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Васюк В. А. Фітогормони у регуляції вегетативної та репродуктивної фаз розвитку спорофітів вищих судинних спорових рослин / В. А. Васюк, Л. В. Войтенко, І. В. Косаківська // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2017. - Вип. 1. - С. 88-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2017_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Васюк Валентина Анатоліївна (біологічні науки)
  • Войтенко Леся Василівна (біологічні науки)
  • Косаківська Ірина Василівна (1952–) ()
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського