Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Korobiichuk V. 
Analysis of change in the decorative properties of granites under thermal exposure / V. Korobiichuk, V. Shlapak, A. Kryvoruchko, R. Sobolevskyi, N. Zuievska // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(12). - С. 35-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2%2812%29__5
Експериментально досліджено зразки з дев'яти родовищ гранітів, які видобуваються в Україні. Випробування зразків гранітів проведено високими температурами 200, 400, 600, 900 <^>oC. Всі представлені граніти показують зміну кольору поверхні за температури від 200 <^>oC і вище. Поведінка гранітів із нагріванням залежить від їх мінерального складу, структури та текстури. Поверхні всіх дослідних зразків стали світлішими, деякі зразки гранітів втратили насиченість кольорів. У разі нагрівання зразків до 900 <^>oC природного каменю найбільше зростання компоненти L (зображення зразків каменю світлішає) кольорової системи CIELab відбулося у зразках гранітів Cardinal Grey та Carpazi відповідно на 42 і 44 %. Найменше зростання компоненти L за нагрівання зразків до 900 <^>oC відбувається у гранітах Grey Ukraine, L відповідно на 4 і 8,5 %. Вплив температури на зразки з червоного граніту візуально є менш вираженим, оскільки як свіжі, так і нагріті, зразки мають подібний червоний колір. Завдяки вмісту апатиту та флюориту зразки граніту Flower of Ukraine набувають рівномірного фіолетово-рожевого кольору за температури 900 <^>oC. У сірих гранітах під час нагрівання з'являються почервоніння, які переважно сконцентровані навколо слюди та інших мінералів, які багаті Fe. На зеленому граніті Verde Oliva з'являються руді плями за температури 200 <^>oC. У разі нагрівання до 900 <^>oC руді плями займають 67 % площі зразка. Найбільшу зміну кольору отримали граніти, в яких відбувся фазовий перехід темноколірних мінералів (біотиту та піроксену) в поліморфні мінерали. Це надало зразкам гранітів світлішого кольору, так як мінерали змінили колір з чорного на сірий чи білий. Відтінки білого кольору надав кварц, в якому під час нагрівання з'являлися білі мікротрішини. Помітні естетичні пошкодження поверхні зразків природного каменю починаються за температур від 200 до 400 <^>oC. Таким чином, вогонь із температурами нижче цього порогу можна вважати "безпечним" з точки зору естетичного пошкодження, якщо врахувати тільки коефіцієнт нагріву вогню і виключити золу та гази.
  Повний текст PDF - 2.151 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Korobiichuk V.
  • Shlapak V.
  • Kryvoruchko A.
  • Sobolevskyi R.
  • Zuievska N.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Korobiichuk V. Analysis of change in the decorative properties of granites under thermal exposure / V. Korobiichuk, V. Shlapak, A. Kryvoruchko, R. Sobolevskyi, N. Zuievska // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(12). - С. 35-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2(12)__5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коробійчук Валентин Вацлавович (1981–) (технічні науки)
  • Шлапак Володимир Олександрович (технічні науки)
  • Соболевський Руслан Вадимович (1980–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського