Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Pusik L. 
Studying the loss of mass by cauliflower depending on agrobiological factors, varietal features, and package technique / L. Pusik, V. Pusik, V. Vlasovets, L. Gaevaya, А. Rozhkov, N. Lyubymova, I. Safronska, О. Romanashenko, Y. Kryshtop, Y. Hryn // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(11). - С. 22-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2%2811%29__4
Мета дослідження - наукове обгрунтування впливу погодних умов вегетаційного періоду капусти цвітної, вмісту деяких компонентів хімічного складу, фізичних властивостей і способів пакування на втрати маси головок капусти під час зберігання. Встановлено, що під час зберігання капусти цвітної відбуваються такі види втрат: втрати маси за рахунок зменшення сухих речовин, за рахунок часткового випаровування води, розвитку мікроорганізмів і фізіологічних розладів. Погодні умови дослідних років характеризувалися мінливістю. За роки дослідження сума середньодобових температур коливалася від 1743,4 до 2544,3 <^>oC і перевищувала верхню межу оптимальної суми на 58,9 - 380,3 <^>oC. Гідротермічний коефіцієнт Селянинова (ГТК) становив 0,58 - 1,10. Вегетаційний період характеризувався від середньо посушливого до достатньо забезпеченого вологою. Умови вегетаційного періоду вплинули на втрату маси головок капусти цвітної пізньостиглої під час зберігання: у контролі більшими природні втрати були у 2015 р. - 12,8 - 16,9 %, меншими у 2016 р. - 11,7 - 13,8 % залежно від гібрида. Різниця між гібридами за роки досліджень була істотною. Природні втрати маси головок капусти цвітної під час зберігання без упаковки в середньому за 2015 - 2017 рр. становили у гібрида Каспер F1 13,7 %, у Сантамарія F1 12,7 %, у Скайвокер F1 15,5 %. Інтенсивність зниження вологи за температури зберігання капусти 1 +- 0,5 <^>oC коливається від 0,27 до 9,3 % залежно від способу пакування. У разі фасування у стретч-плівку інтенсивність випаровування вологи у всіх гібридів була однаковою і становила 0,3 % за добу. Стретч-плівка перфорована незначно збільшувала випаровування вологи від 0,37 % у гібрида Каспер F1 до 0,43 у гібрида Скайвокер F1. У разі зберігання головок капусти у відкритому вигляді співвідношення втрати вологи до втрати сухих речовин коливаються у межах від 11,2 у головках Сантамарія F1 до 13,2 у головках гібриду Каспер F1. За використання ПП відповідно 0,23 - 0,23, а у СПП 0,35 - 0,43. Встановлено кореляційну залежність втрат маси капусти цвітної під час зберігання від ГТК, середньодобової температури та відносної вологості повітря вегетаційного періоду та від вмісту сухих речовин, об'єму та пористості головки. Рівняння регресії надають можливість прогнозувати втрати маси капусти цвітної під час зберігання залежно від погодних умов вегетаційного періоду та від вмісту сухих речовин ті фізичних показників головок.
  Повний текст PDF - 414.212 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pusik L.
  • Pusik V.
  • Vlasovets V.
  • Gaevaya L.
  • Rozhkov А.
  • Lyubymova N.
  • Safronska I.
  • Romanashenko О.
  • Kryshtop Y.
  • Hryn Y.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pusik L. Studying the loss of mass by cauliflower depending on agrobiological factors, varietal features, and package technique / L. Pusik, V. Pusik, V. Vlasovets, L. Gaevaya, А. Rozhkov, N. Lyubymova, I. Safronska, О. Romanashenko, Y. Kryshtop, Y. Hryn // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(11). - С. 22-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2(11)__4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Власовець Віталій Михайлович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського