Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Kukhtyn M. 
Modeling the process of microbial biofilm formation on stainless steel with a different surface roughness / M. Kukhtyn, K. Kravcheniuk, L. Beyko, Y. Horiuk, O. Skliar, S. Kernychnyi // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(11). - С. 14-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2%2811%29__3
Наведено дослідження процесу адгезії бактерій до поверхні з різною шорсткістю залежно від розмірів і форми. Встановлено, що на поверхні нержавіючої сталі з шорсткістю 2,687 +- 0,014 мкм, процес плівкоутворення у E. coli та S. aureus проходив однаково впродовж із 3 до 24 год і не залежав від розмірів бактерій. Це надає можливість стверджувати, що паличковидні і кокові бактерії вільно прикріпляються у западинах шорсткості та розпочинається початковий процес першої стадії формування біоплівки. Під час санітарної обробки у западинах шорсткості можуть залишатися як кокові, так паличковидні бактерії. На поверхні сталі з шорсткістю 0,95 +- 0,092 мкм процес плівкоутворення у S. aureus проходив інтенсивніше, ніж у E. coli. Упродовж 3 год інкубації щільність сформованих біоплівок S. aureus була в 1,2 разу більшою, у порівнянні з біоплівками E. coli. У наступні 15 год інкубації сформовані біоплівки S. aureus були, в середньому в 1,3 разу щільнішими. Це надає підставу вважати, що S. aureus завдяки кулястій формі здатний розміщуватися у западинах шорсткості 0,95 +- 0,092 мкм і швидше адгезуватися до поверхні. Водночас E. coli, завдяки паличковидній формі, за такої шорсткості поверхні може адгезуватися у западини тільки поздовж. Доведено, що за шорсткості поверхні 0,63 +- 0,087 мкм інтенсивність плівкоутворення S.aureus була, в середньому в 1,4 разу швидшою, ніж у E. coli. Водночас, за шорсткості 0,16 +- 0,018 мкм процес плівкоутворення проходив однаково у S. aureus і E. coli, але біоплівки були нижчої щільності, у порівнянні з такими, які формувалися за шорсткості 0,63 +- 0,087 мкм. Отже, використання обладнання у молочній промисловості з шорсткістю меншою за 0,5 мкм надасть можливість зменшення прикріплення мікроорганізмів до поверхні і зниження контамінації молочних продуктів.
  Повний текст PDF - 916.487 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kukhtyn M.
  • Kravcheniuk K.
  • Beyko L.
  • Horiuk Y.
  • Skliar O.
  • Kernychnyi S.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kukhtyn M. Modeling the process of microbial biofilm formation on stainless steel with a different surface roughness / M. Kukhtyn, K. Kravcheniuk, L. Beyko, Y. Horiuk, O. Skliar, S. Kernychnyi // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(11). - С. 14-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2(11)__3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Скляр Олександр Григорович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського