Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Burmaka V. 
Definition of a composite index of glazing rooms / V. Burmaka, M. Tarasenko, K. Kozak, V. Khomyshyn // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 4(10). - С. 22-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_4%2810%29__4
Розглянуто вплив геометричних параметрів приміщень і віконних прорізів на величину коефіцієнта природного освітлення (КПО) в розрахунковій точці на робочій поверхні. Це важливо, тому що у разі використання window-to-floor ratio (WFR) та window-to-wall ratio (WWR) спостерігається значна похибка. Тому існують об'єктивні труднощі з уніфікацією результатів досліджень ефективності бокового природного освітлення, які обумовлені впливом розмірів приміщення на значення КПО в розрахунковій точці на робочій поверхні. Використання вищезгаданих коефіцієнтів для оцінки ефективності бокового природного освітлення призводить до того, що за сталого значення коефіцієнта, величина КПО може відрізнятися в декілька разів. Це зумовлено тим, що площа віконного прорізу не відповідає площі засклення, через яке денне світло проходить у середину приміщення. Площа приміщення не відповідає площі робочої поверхні, на якій потрібно забезпечити нормовану освітленість, а розміри як приміщення, так і робочої поверхні, взагалі не враховуються ні в WWR, ні в WFR. Запропоновано використовувати зведений індекс засклення приміщення (ЗІЗП). Він враховує не тільки площу засклення віконного прорізу, але й розміри та площу робочої поверхні. Це надає можливість використовувати результати досліджень ефективності природного освітлення без прив'язки до конкретних розмірів приміщення. За допомогою програми Relux розраховано значення КПО в розрахунковій точці для приміщень різних розмірів з різною площею засклення віконного прорізу і одержано залежність КПО від ЗІЗП. В результаті апроксимації даної залежності отримано рівняння, яке описує взаємозв'язок між даними величинами. Для визначення площі віконного прорізу, за якої буде забезпечено необхідне значення КПО в розрахунковій точці, розроблено алгоритм, який враховує як ширину непрозорої частини віконного прорізу, так і його пропорції. Отриманий науковий результат у вигляді ЗІЗП та алгоритму розрахунку площі віконного прорізу є цікавим із теоретичної точки зору. З практичної точки зору отримані результати надають можливість розраховувати мінімальну площу засклення віконного прорізу для забезпечення нормованого значення КПО зі стандартним відхиленням 0,894, спираючись виключно на розміри приміщення. Це складає передумови для використання отриманих результатів під час розробки будівельних нормативних документів.
  Повний текст PDF - 786.647 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Burmaka V.
  • Tarasenko M.
  • Kozak K.
  • Khomyshyn V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Burmaka V. Definition of a composite index of glazing rooms / V. Burmaka, M. Tarasenko, K. Kozak, V. Khomyshyn // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 4(10). - С. 22-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_4(10)__4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тарасенко Микола Григорович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського