Наукова періодика України Вісник Черкаського університету


Ковтун М. Ф. 
Мінливість, змінюваність, еволюція / М. Ф. Ковтун // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2018. - № 2. - С. 49-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2018_2_11
Наведено результати теоретичного осмислення явищ мінливості та змінюваності. З загальнобіологічних позицій розглянуто взаємовідносини мінливості та природного добору (ПД), мінливості і норми, мінливості і змінюваності, значення мінливості у створенні біорізноманіття. З означених позицій ПД "працює" з одного боку, враховуючи запити кругообігу речовин та потоків енергії в даний період часу, з іншого, - маючи в розпорядженні певний спектр мінливості компонентів кругообігу. Мінливість визначається як кількісні варіації ознак чи параметрів структур, об'єктів, явищ у межах системи однієї якості чи рівня організації. Якщо допустити, що мінливість виходить за ці межі, то категорія мінливості переходить в категорію різноманіття (біорізноманіття). Норма - стан гомологічних органів, організмів і надорганізмових утворень, які відрізняючись рядом кількісних характеристик, зберігають і виконують властиві їм функції в організмі, надорганізмових структурах, кругообігах. Слід мати на увазі, що поряд з нормою будови, існує і норма функціонування, що мінливість - норма для Природи, яка не терпить не тільки пустоти, а й одноманіття. Якби мінливість хоча б в окремих випадках не приводила до змінюваності біологічних об'єктів, вона не мала би біологічного сенсу.
  Повний текст PDF - 454.543 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ковтун М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ковтун М. Ф. Мінливість, змінюваність, еволюція / М. Ф. Ковтун // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2018. - № 2. - С. 49-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2018_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ковтун Михайло Фотійович (1937–2020) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського