Наукова періодика України Питання хімії та хімічної технології


Погоренко Ю. В. 
Синтез та електропровідність твердих розчинів МxPb1–xSnF4–x (М=Li, Na, K, Rb) / Ю. В. Погоренко, А. А. Нагорний, Р. М. Пшеничний, А. О. Омельчук // Питання хімії та хімічної технології. - 2019. - № 5. - С. 112-117. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vchem_2019_5_18
Встановлено, що в системі KF - PbF2 - SnF2 утворюються тверді розчини гетеровалентного заміщення KxPb1-xSnF4-x та KxPbSn1-xF4-x (<$E 0~<<~x~symbol Г~0,1>), ізоструктурні <$E beta - romab PbSnF sub 4>. Заміщення частини іонів плюмбуму іонами калію сприяє підвищенню електропровідності у порівнянні з <$E beta - roman PbSnF sub 4>. Найвищу провідність та найменшу енергію активації провідності у високотемпературній області має зразок складу K0,10Pb0,90SnF3,90. При заміщенні Sn<^>2+ іонами K<^>+ провідність синтезованих зразків у порівнянні з PbSnF4 зменшується. Характер залежності величин енергії активації від концентрації гетеровалентного замісника та її значення вказують на те, що провідність одержаних зразків забезпечують високорухливі міжвузлові аніони фтору.Встановлено, що в системі RbF - PbF2 - SnF2 утворюються тверді розчини гетероваленгного заміщення RbxPb0,86-xSn1,14F4-x (0 << х << 0,2), ізоструктурні <$E beta - roman PbSnF sub 4>. Заміщення частини іонів плюмбуму іонами рубідію сприяє підвищенню електропровідності у порівнянні з <$E beta - roman PbSnF sub 4> і Pb0,86Sn1,14F4. Найвищу провідність і найменшу енергію активації провідності у високотемпературній області мають зразки за x >> 0,15. Характер залежності величин енергії активації від концентрації гетероваленгного замісника та її значення вказують на те, що провідність отриманих зразків зростає зі збільшенням вакансій фторид-іонів у структурі твердого розчину.Встановлено, що заміщення у складі фторидпровідної фази Pb0,86Sn1,14F4 частини катіонів плюмбуму катіонами неодиму (до 17 мол. %) сприяє збільшенню її провідності в усьому інтервалі температур, причому в тим більшою мірою, чим більша концентрація гетеровалентного замісника. Найвищу провідність (<$E sigma sub 373~=~3,68~cdot~10 sup -2> См/см) та найменшу енергію активації має зразок складу Pb0,69Nd0,17Sn1,14F4,17. Синтезовані фази є ізоструктурними <$E beta>-PbSnF4 (тетрагональна cингонія, пр. гр. Р4/nmm), аніони фтору в них знаходяться у трьох структурно-нееквівалентних позиціях. Перенос заряду забезпечують високорухливі міжвузлові аніони фтору, концентрація яких зі збільшенням температури та вмісту NdF3 зростає. Числа переносу за аніонами фтору не менші за 0,99, практично не залежать від концентрації трифториду неодиму.
  Повний текст PDF - 359.802 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Погоренко Ю.
  • Нагорний А.
  • Пшеничний Р.
  • Омельчук А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Погоренко Ю. В. Синтез та електропровідність твердих розчинів МxPb1–xSnF4–x (М=Li, Na, K, Rb) / Ю. В. Погоренко, А. А. Нагорний, Р. М. Пшеничний, А. О. Омельчук // Питання хімії та хімічної технології. - 2019. - № 5. - С. 112-117. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vchem_2019_5_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Погоренко Юлія Володимирівна (хімічні науки)
  • Пшеничний Роман Миколайович (хімічні науки)
  • Омельчук Анатолій Опанасович (1950–) (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського