Наукова періодика України Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень


Приступа Л. Н. 
Оптимізація лікування хворих на бронхіальну астму залежно від Gln27glu поліморфізму гена ?2-адренорецептора / Л. Н. Приступа, А. М. Бондаркова, І. О. Макагонов // Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень. - 2017. - Т. 5, № 3. - С. 930–938. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSU_med_2017_5_3_12
Ефективність лікування БА залежить від чисельних факторів, серед яких важлива роль відводиться генетичним, зокрема Gln27Glu поліморфізму гена <$Ebeta sub 2>-адренорецепторів (ADRB2). Мета дослідження - оптимізувати лікування хворих на БА залежно від Gln27Glu поліморфізму гена ADRB2. Обстежено 195 хворих на БА. Залежно від дозування інгаляційних кортикостероїдів (ІКС) та <$Ebeta sub 2>-агоністів тривалої дії (БАТД) пацієнтів було розподілено на 2 групи: I - 164 пацієнти (низькі дози ІКС та БАТД) та II - 25 пацієнтів (середні дози ІКС та БАТД) із подальшим визначенням рівня контролю за опитувальником ACQ та показниками ОФВ1. За відсутності контролю підвищення дози ІКС та БАТД проводили згідно існуючих рекомендацій. Через 4 тиж хворих, у яких не було досягнено контролю БА, було розподілено на 2 групи: група A (35 хворих), яким додавали 24 мкг формотеролу, група B (36 хворих) - 18 мкг тіотропіуму броміду. Визначення Gln27Glu поліморфізму гена ADRB2 проводили за допомогою методу ПЛР. Статистичну обробку проводили за допомогою програми SPSS-21. Підвищення доз ІКС та БАТД сприяло зростанню рівня контролю у носіїв Gln27Gln- та Gln27Glu-генотипів I групи (p = 0,04 та p = 0,001), а у носіїв Glu27Glu-генотипу не спостерігалося позитивної динаміки (p = 0,2). У хворих II групи виявлено відсутність вірогідного зростання рівня контролю залежно від генотипів за Gln27Glu-поліморфізмом гена ADRB2. Після додавання формотеролу та тіотропіуму броміду встановлено вірогідне зростання рівня контролю у носіїв Gln27Gln-генотипу групи А (p = 0,048) та у носіїв Gln27Gln-, Gln27Glu- та Glu27Glu-генотипів групи Б (p = 0,033, p = 0,003 та p = 0,007). Висновки: доведено, що у носіїв Glu27Glu генотипу нижчий рівень контролю БА у порівнянні із носіями Gln27Gln та Gln27Glu генотипів. Призначення ІКС та БАТД у поєднанні із тіотропіумом бромідом у носіїв Glu27Glu генотипу є більш ефективним, ніж призначення формотеролу.
  Повний текст PDF - 464.541 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Приступа Л.
  • Бондаркова А.
  • Макагонов І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Приступа Л. Н. Оптимізація лікування хворих на бронхіальну астму залежно від Gln27glu поліморфізму гена ?2-адренорецептора / Л. Н. Приступа, А. М. Бондаркова, І. О. Макагонов // Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень. - 2017. - Т. 5, № 3. - С. 930–938. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSU_med_2017_5_3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Приступа Людмила Никодимівна (медичні науки)
  • Бондаркова Анна Миколаївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського