Наукова періодика України Вісник стоматології


Чухрай Н. Л. 
Дослідження показників фосфорно-кальцієвого обміну в ротовій рідині дітей з різними рівнями резистентності емалі / Н. Л. Чухрай // Вісник стоматології. - 2019. - Т. 31, № 1. - С. 79-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2019_31_1_21
Мета дослідження - дослідження показників фосфорно-кальцієвого обміну в ротовій рідині (РР) дітей з різними рівнями резистентності емалі. Проведено дослідження концентрації основних неорганічних компонентів РР (загального кальцію, неорганічного фосфору, магнію, заліза) та активності лужної фосфатази, як регулятора мінерального гомеостазу у 233 дітей 7, 9, 12 та 15 років. Результати одержаних даних показали, що у 7-річних дітей з карієсрезистентною емаллю вірогідно вища активність кальцію, фосфору і лужної фосфатази (17,71, 19,11 і 37,88 % відповідно) по відношенню до показника дітей, у яких емаль чутлива до карієсу. Встановлено, що значення коефіцієнта Ca/P не змінюється в залежності від опору емалі та становить 0,41 +- 0,04, що пояснюється одночасним зниженням вмісту кальцію і фосфору в ротовій рідині дітей з емаллю, сприйнятливою до карієсу зубів. У групі 9-літніх дітей з карієс-стійкою емаллю було виявлено значне збільшення кальцію та лужної фосфатази (на 16,34 і 48,07 %) у ротовій рідині і зниження вмісту неорганічного фосфору (на 21,93 %) по відношенню до дітей з карієс-сприйнятливою емаллю. Така кореляція кальцію і фосфору в РР викликає достовірно більш високий кальцій-фосфорний індекс у дітей з карієссприйнятливою емаллю (0,69 +- 0,06) по відношенню до показника дітей з карієсчутливою емаллю (0,47 +- 0,03), p << 0,01. Виявлено, що зі зниженням резистентності емалі до карієсу знижується активність лужної фосфатази та недостовірно підвищується вміст неорганічного фосфору, у результаті чого значення кальцій-фосфорного коефіцієнту знижується лише на 9,76 %. Натомість у дітей цього віку для формування карієсрезистентної емалі властиве достовірно вищий вміст заліза, тоді як зниження цього елементу є характерним для осіб із емаллю, сприйнятливою до каріозного процесу. Виявлено, що у ротовій рідині 15-річних дітей із карієсрезистентною емаллю вміст кальцію був лише на 8,02 % вищим, фосфору на 9,03 % нижчим по відношенню до показника дітей, у яких емаль карієссприйнятлива. Кальційфосфорний коефіцієнт був на 16,22 % вищим у дітей, у яких емаль є карієсрезистентна. У дітей цього віку з емаллю, резистентною до карієсу, виявлено значно вищий вміст магнію (на 28,07 %), заліза (83,13 %) та активності лужної фосфатази (30,68 %) порівняно до показників дітей із емаллю, сприйнятливою до карієсу. Висновок: отже, згідно наших досліджень у дітей 9 - 15 років умовою формування карієсрезистентної емалі є насичення РР кальцієм, магнієм, залізом, підвищення активністі лужної фосфатази та зниження вмісту неорганічного фосфору. Під впливом зниженого вмісту кальцію, магнію, заліза та активності лужної фосфатази на фоні підвищеного вмісту неорганічного фосфору формується карієссприйнятлива емаль, що збігається з результатами інших авторів. Натомість, у дітей 7-річного віку резистентна до карієсу емаль формується за наявності насичення РР кальцієм, неорганічним фосфором, магнієм, залізом та підвищеною активністю лужної фосфатази.
  Повний текст PDF - 495.494 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чухрай Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чухрай Н. Л. Дослідження показників фосфорно-кальцієвого обміну в ротовій рідині дітей з різними рівнями резистентності емалі / Н. Л. Чухрай // Вісник стоматології. - 2019. - Т. 31, № 1. - С. 79-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2019_31_1_21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чухрай Наталія Львівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського