Наукова періодика України Вісник стоматології


Ключка Є. О. 
Особливості впливу порушень менструальної функції на цитологічні характеристики тканин пародонта у дівчат - підлітків з запальними захворюваннями пародонта / Є. О. Ключка, І. І. Соколова, О. І. Залюбовська, Н. І. Гойденко // Вісник стоматології. - 2019. - Т. 31, № 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2019_31_1_14
Цитологічне дослідження тканини ясен було проведено у 30 дівчат-підлітків з запальними захворюваннями пародонта і менструальною дисфункцією (головна група), у 30 дівчатпідлітків без менструальної дисфункції (контрольна група) і у 10 повністю здорових дівчат-підлітків. Встановлено, що у пацієнтів головної групи в порівнянні з нормою спостерігається істотне зниження (в 1,4 рази, р << 0,001) клітин, що містять ядро, і в 1,9 рази (p << 0,001) поліморфоядерних лейкоцитів, у 2 рази (p << 0,001) інтактних моноцитів, в 5,2 рази (p << 0,001) кількості епітеліоцитів з вакуолізованою цитоплазмою, у 4,3 рази (p << 0,001) епітеліоцитів з деформованими ядрами і в 3,8 рази (p << 0,001) епітеліоцитів, з мікробним обсіменінням. З цього виходить, що у пацієнтів головної групи спостерігається зсув у бік менш зрілих клітин з переважанням проліферативних процесів в епітелії ясен, зумовлених альтерацією клітин в результаті запалення, яке можна розглядати як компенсаторну реакцію. Однак, збільшення клітин з проявами цитопатії свідчить про недостатню компенсацію. В результаті відбувається диференціація дефективних клітин, яка приводить до збільшення кількості незрілих клітин. Недостатність компенсації приводить до збільшення кількості клітин з мікробами. Крім того, переважання в яснах нейтрофільного запалення сприяє формуванню ексудативного, а не проліферативного типа запалення. Порівняння цитологічної картини у пацієнтів головної і контрольної груп дозволяє заключити, що у перших спостерігається значне зниження кількості клітин, що містять ядро, (на 17,1 %, p << 0,05) і кератинізуючих клітин, що не містять ядро, (на 18,7 %, p << 0,05) також як і збільшення кількості епітеліоцитів з вакуолізованою цитоплазмою (на 31,4 %, p << 0,05) з деформованими ядрами (на 30,6 %, p << 0,01) кількості поліморфоядерних лейкоцитів (на 20 %, p << 0,001) і клітин з мікробами (на 38,6 %, p << 0,001). Встановлено, що тяжкість менструальної дисфункції дівчат-підлітків значно погіршує цитологічну характеристику ясен.
  Повний текст PDF - 470.823 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ключка Є.
  • Соколова І.
  • Залюбовська О.
  • Гойденко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ключка Є. О. Особливості впливу порушень менструальної функції на цитологічні характеристики тканин пародонта у дівчат - підлітків з запальними захворюваннями пародонта / Є. О. Ключка, І. І. Соколова, О. І. Залюбовська, Н. І. Гойденко // Вісник стоматології. - 2019. - Т. 31, № 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2019_31_1_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ключка Євгенія Олександрівна (медичні науки)
  • Соколова Ірина Іванівна (медичні науки)
  • Залюбовська Олена Іллівна (медичні науки)
  • Залюбовська Ольга Іллівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського