Наукова періодика України Вісник фармації


Nizhenkovska І. V. 
The study of acute toxicity of 1,3-oxazole-4-il-phosphonic acid derivative in intraperitoneal administration / І. V. Nizhenkovska, К. V. Sedko, O. V. Golovchenko, О. I. Golovchenko // Вісник фармації. - 2018. - № 1. - С. 43-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPhC_2018_1_10
Похідне 1,3-оксазол-4-іл-фосфонової кислоти (ОВП-1) має вазодилатаційну активність та вивчено як потенційний антигіпертензивний засіб. Суттєве значення у доклінічному вивченні нових лікарських засобів має їх токсикологічна оцінка. Мета роботи - дослідити гостру токсичність ОВП-1 за внутрішньоочеревинного введення та визначити його середньолетальну дозу. Внутрішньоочеревинний шлях введення був обраний як той, що забезпечує системну дію лікарських засобів. Експеримент проводили на самках та самцях білих нелінійних мишей. 5 дослідних груп тварин відповідали рівням доз ОВП-1 - 1000 мг/кг, 3000 мг/кг, 3500 мг/кг, 4000 мг/кг, 4500 мг/кг. Введення розчину похідного 1,3-оксазол-4-іл-фосфонової кислоти та контрольного розчину (суміші твіну-80 та води для ін'єкцій у співвідношенні 1 : 10) здійснювали в черевну порожнину мишей одноразово. Протягом наступних 14 діб спостерігали за їх смертністю, поведінкою та клінічними характеристиками. Середньолетальну дозу ОВП-1 визначали за кількістю загиблих тварин до розтину. В результаті експерименту досліджено особливості токсичної дії похідного 1,3-оксазол-4-іл-фосфонової кислоти на організм експериментальних мишей. Грунтуючись на даних клінічних спостережень, відзначено відсутність змін у поведінці та зовнішньому вигляді мишей впродовж 14 діб. Проте, враховуючи поодинокі випадки тахіпное, пілоерекції та каталепсії можна зробити припущення, що ОВП-1 в токсичних дозах може впливати на ЦНС, вегетативну систему, та існує імовірність виникнення серцево-легеневої недостатності. Висновки: встановлено, що LD50 похідного 1,3-оксазол-4-іл-фосфонової кислоти (ОВП-1) за внутрішньоочеревинного введення мишам обох статей становить 3350,67 +- 54,62 мг/кг та відноситься до VI класу токсичності "відносно нешкідливі сполуки", що робить дану сполуку перспективною для подальших доклінічних фармакологічних досліджень.
  Повний текст PDF - 659.04 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Nizhenkovska І.
  • Sedko К.
  • Golovchenko O.
  • Golovchenko О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Nizhenkovska І. V. The study of acute toxicity of 1,3-oxazole-4-il-phosphonic acid derivative in intraperitoneal administration / І. V. Nizhenkovska, К. V. Sedko, O. V. Golovchenko, О. I. Golovchenko // Вісник фармації. - 2018. - № 1. - С. 43-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPhC_2018_1_10.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського