Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Грицюк Н. В. 
Ефективність комплексного застосування препаратів різного походження проти фузаріозної кореневої гнилі пшениці озимої / Н. В. Грицюк, О. А. Дереча, А. В. Бакалова, Я. М. Складановська, Т. В. Попелянська // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 3. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_3_9
Наведено результати дворічних польових та лабораторних досліджень з вивчення впливу передпосівної комплексної обробки насіння пшениці озимої біофунгіцидом, стимулятором росту, хімічним препаратом на розвиток фузаріозної кореневої гнилі і формування урожаю культури. Фузаріозна коренева гниль є розповсюдженою хворобою на пшеничному полі. Вона досить шкідлива у фазі проростків, уповільнюючи їх ріст і розвиток. У поширенні цієї хвороби значну роль відіграють грунтова і насіннєва інфекції, а також температура, вологість грунту та фізіологічний стан рослин. Найефективнішим заходом захисту посівів пшениці озимої від грунтової, насіннєвої, аерогенної інфекції є протруєння насіння. А правильне поєднання біологічних та хімічних препаратів за умови допосівної обробки насіння надає можливість не тільки зменшити ураженість фузаріозною кореневою гниллю й значно збільшити продуктивність культури, а й знизити пестицидне навантаження на рослини та грунт. Таке комплексне застосування препаратів поліпшить екологічний стан агроландшафтів та довкілля. Встановлено, що за обробки насіння пшениці озимої стимулятором росту Емістим С, в. с. р., (10 мл/т), збільшується довжина проростків на 1,7 см, також підвищується енергія проростання на 3 %, лабораторна схожість - на 4 %. За результатами проведеної фітоекспертизи обробленого насіння баковою сумішшю з хімічного та біологічного препаратів, ураження насіння грибами роду Alternaria spp. становило 0 - 2 %, грибами роду Fusarium spp. - 0 - 1 %. Визначено технічну ефективність застосування біологічного препарату, стимулятору росту як окремо, так і в поєднанні з хімічним препаратом у разі протруєння насіння пшениці озимої. Показник технічної ефективності був найвищим у варіанті, де застосовували Ламардор 400 FS ТН, (0,15 л/т) з додаванням біофунгіциду Фітохелп, р., (1,0 л/т) - (89,5 %), тоді як застосування препаратів Фітохелп, р., (1,0 л/т) і Емістим С, в.с.р., (10 мл/т) забезпечило технічну ефективність 73,0 і 59,0 % відповідно. Висвітлено, що найвищий приріст урожайності пшениці озимої було отримано при комплексному застосуванні Ламардор, 400 FS ТН, (0,15 л/т) у поєднанні з біофунгіцидом Фітохелп, р., (1,0 л/т) та стимулятором росту Емістим С, в.с.р., (10 мл/т) - 0,9 та 0,8 т/га відповідно.
  Повний текст PDF - 1.046 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грицюк Н.
  • Дереча О.
  • Бакалова А.
  • Складановська Я.
  • Попелянська Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грицюк Н. В. Ефективність комплексного застосування препаратів різного походження проти фузаріозної кореневої гнилі пшениці озимої / Н. В. Грицюк, О. А. Дереча, А. В. Бакалова, Я. М. Складановська, Т. В. Попелянська // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 3. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грицюк Наталія Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  • Грицюк Наталя Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  • Дереча Олексій Артемович (сільськогосподарські науки)
  • Бакалова Алла Володимирівна (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського