Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Бакалова А. В. 
Фенологічні особливості розвитку смородинової вузькотілої златки в насадженнях смородини чорної в умовах Полісся України / А. В. Бакалова, Г. М. Ткаленко, Н. В. Грицюк, О. А. Дереча, Д. С. Щепанівський // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 3. - С. 65-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_3_10
Наведено результати наукових досліджень фенологічного розвитку вузькотілої златки у смородиновому агроценозі Полісся України. За проведеним аналізом багаторічної динаміки розвитку вузькотілої златки побудовано фенологічний календар, який чітко передбачає період прояву найбільшої шкідливості цього фітофага, що переважно припадає на 2 - 3 декаду червня місяця. За біологічним розвитком смородинова вузькотіла златка зимує у стадії личинки в пагонах куща смородини і відноситься до небезпечних приховано-живучих шкідників. У процесі експерименту за перетворенням личинки в лялечку спостерігали лише у другій половині травня місяця. Жуки нового покоління завдовжки 6 - 8 мм, зеленуваті за забарвленням, з'являлися в кінці другої декади травня місяця. Протягом 3-х років досліджень смородинової вузькотілої златки значних відхилень у метаморфозі фітофага не спостерігалося. Статевий шлюб фітофага тривав з третьої декади травня по першу декаду червня місяця. У результаті досліджень доведено, що при пошкодженні молодих гілок смородини фітофагом, відбувається негативний вплив на продуктивність рослин. За умови середньої заселеності смородини чорної (4 - 5 балів) вузькотілою златкою маса 100 ягід сортів Титанія, Сюїта Київська зменшується в 1,3 раза, Аметист - 1,2 раза, Черешнева і Чернеча - 1,4 раза. У разі заселеності рослин смородини вузькотілою златкою у 8 - 9 балів маса 100 ягід зменшується від 2 до 3 разів. Суттєва негативна дія фітофага на життєдіяльність насаджень смородини чорної останніми роками за шкідливістю посідає одне з перших місць, при цьому значної шкоди завдають переважно личинки, знижуючи урожайність під впливом порушення нормального протікання фізіологічних процесів у рослини-господаря. Доведено, що личинки вузькотілої златки пошкоджують найбільш продуктивні гілки (2 - 3 роки), що дають основний урожай з куща.
  Повний текст PDF - 987.465 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бакалова А.
  • Ткаленко Г.
  • Грицюк Н.
  • Дереча О.
  • Щепанівський Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бакалова А. В. Фенологічні особливості розвитку смородинової вузькотілої златки в насадженнях смородини чорної в умовах Полісся України / А. В. Бакалова, Г. М. Ткаленко, Н. В. Грицюк, О. А. Дереча, Д. С. Щепанівський // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 3. - С. 65-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_3_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бакалова Алла Володимирівна (ветеринарні науки)
  • Грицюк Наталія Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  • Грицюк Наталя Вікторівна (сільськогосподарські науки)
  • Дереча Олексій Артемович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського