Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Мостіпан М. І. 
Реакція пшениці озимої на час припинення осінньої вегетації в Північному Степу України / М. І. Мостіпан // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 116-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_15
Мета статті - обгрунтувати науково-методологічні основи розробки та запровадження еколого-адаптивних технологій вирощування пшениці озимої (Triticum aestivum) та їх корегування у весняно-літній період вегетації залежно від часу припинення осінньої вегетації та тривалості стану зимового спокою. Пшеницю озиму вирощували після чорного пару та кукурудзи на силос. Сівбу проведено у три строки: 2 та 17 вересня, 2 жовтня. Основний метод досліджень - польовий. Доведено, що строки припинення осінньої вегетації впливають на врожайність посівів пшениці озимої. Під час вирощування пшениці озимої після чорного пару та кукурудзи на силос найбільш висока врожайність формується у роки з припиненням осінньої вегетації у третій декаді листопада і становить відповідно 5,67 та 5,58 т/га. Різновікові посіви пшениці озимої мають різну реакцію на строки припинення осінньої вегетації. За всіх строків припинення осінньої вегетації за виключенням надраннього найбільшу врожайність після чорного пару забезпечують посіви, сівба яких проведена 17 вересня. У разі вирощування пшениці озимої по чорному пару в Північному Степу України, чим більш тривалим є стан зимового спокою, тим меншою є її врожайність. Після кукурудзи на силос найбільша врожайність пшениці озимої формується в роки з тривалістю стану зимового спокою від 110 до 120 днів. Чим більш тривалим є період від припинення осінньої вегетації до стійкого зниження температури повітря нижче 0 <$E symbol Р>C, тим більшою є врожайність озимої пшениці. Вперше для умов Північного Степу України запропоновано класифікацію термінів припинення осінньої вегетації рослин озимої пшениці та встановлено їх вплив на урожайність різновікових посівів озимої пшениці. Одержані результати досліджень створюють наукові основи для корегування технології вирощування пшениці озимої у весняно-літній період залежно від часу припинення осінньої вегетації та тривалості стану зимового спокою рослин.
  Повний текст PDF - 528.784 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мостіпан М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мостіпан М. І. Реакція пшениці озимої на час припинення осінньої вегетації в Північному Степу України / М. І. Мостіпан // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 116-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мостіпан Микола Іванович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського