Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Ткаченко О. Б. 
Вплив системи формування кущів на склад монотерпенів винограду / О. Б. Ткаченко, О. І. Пашковський, О. О. Кована, Є. М. Юрченко // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 81-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_12
Мета статті - дослідити залежність накопичення монотерпенів у ягодах винограду сортів Ароматний та Загрей від вибору системи формування кущів. Схема експерименту включала 4 системи штамбових кордонних формувань, що відрізнялися за висотою штамба (40, 80, 120, 160 см) та способом ведення однорічного приросту (вертикальне чи вільне). Температуру грон у період дозрівання винограду вимірювали за допомогою безконтактного пірометра. Концентрацію монотерпенів у винограді визначали методами парової дистиляції та газової хроматографії. При вивченні температурного режиму грон у період дозрівання винограду встановлено, що найвищим значенням показника протягом дня характеризувалися грона низькоштамбових, а найнижчим - високоштамбових кущів. Визначено доцільність високоштамбових формувань кущів сорту Ароматний для реалізації ароматичного потенціалу винограду. Застосування такого агротехнічного прийому дозволило одержати сировину з найвищою концентрацією вільної та зв'язаної фракції монотерпенів. Як основний компонент в обох фракціях було ідентифіковано ліналоол. Так само для сорту Загрей при формуванні кущів на низьких штамбах зафіксовано найвище накопичення зв'язаної фракції монотерпенів. У розрізі окремих компонентів у такій фракції превалювали гераніол, ліналоол та бета-цитронелол. Методами кореляційного та регресійного аналізу виявлено зв'язок між загальним накопиченням зв'язаної фракції монотерпенів і окремих її компонентів, ліналоолу (сорт Ароматний) та бета-цитронелолу (сорт Загрей), та температурним режимом грон у період дозрівання винограду. Елементи наукової новизни. Вперше в Україні вивчено вплив систем формування кущів на склад монотерпенів винограду. Встановлено доцільність диференційованого в розрізі сортів вибору агротехніки для реалізації їх ароматичного потенціалу. Одержані результати можуть застосовуватися у промисловому виноградарстві при створенні нових насаджень сортів Ароматний та Загрей з метою одержання високоякісної сировини для виноробства.
  Повний текст PDF - 903.292 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ткаченко О.
  • Пашковський О.
  • Кована О.
  • Юрченко Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ткаченко О. Б. Вплив системи формування кущів на склад монотерпенів винограду / О. Б. Ткаченко, О. І. Пашковський, О. О. Кована, Є. М. Юрченко // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 81-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пашковський Олександр Ігорович (сільськогосподарські науки)
  • Кована Олена Олегівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського