Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Білявська Л. Г. 
Мінливість господарсько-цінних ознак сої в умовах Лівобережного Лісостепу України / Л. Г. Білявська, А. М. Рибальченко // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 65-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_10
Мета статті - встановлення рівня мінливості господарсько-цінних ознак у генотипів сої в умовах Лівобережного Лісостепу України. Для результативності роботи, спрямованої на створення високопродуктивних сортів, необхідно удосконалювати методи селекції. При цьому важливе значення має встановлення рівня мінливості у сортів та сортозразків сої. Для наукового обгрунтування мети і реалізації встановлених завдань та узагальнення результатів дослідження застосовували наступні методи: загальнонаукові (визначення напряму дослідження, планування і закладка досліду, проведення спостережень); спеціальні (польовий - для спостереження за фенологічними фазами розвитку та станом рослин; лабораторний (вимірювально-ваговий) - для визначення структурних показників та продуктивності рослин, виявлення господарсько цінних ознак рослин); математично-статистичний (для обробки експериментальних даних, визначення параметрів мінливості ознак і визначення достовірності одержаних результатів). Наведено результати досліджень з вивчення мінливості господарсько-цінних ознак у сої в умовах Лівобережного Лісостепу України. З'ясовано, що високий рівень мінливості мають ознаки "маса насіння з рослини" (V = 22,8 %) і "кількість бобів на рослині" (V = 22,9 %). Середнім рівнем мінливості характеризувалися ознаки "кількість насіння з рослини" (V = 16,4 %), "маса 1000 насінин" (V = 11,1 %), "висота рослини" (V = 13,4 %), "висота прикріплення нижнього бобу" (V = 17,1 %). Доведено, що на основі детального вивчення мінливості кількісних ознак у генотипів сої можливо ефективно проводити селекційну роботу зі створення високопродуктивних сортів. У селекційному процесі необхідно орієнтуватися на стабільні показники кількісних ознак. У дослідженнях це "кількість насіння з рослини", "маса 1000 насінин", "висота рослини", "висота прикріплення нижнього бобу". Вивчення мінливості господарсько-цінних ознак сої забезпечує результативне ведення селекції.
  Повний текст PDF - 469.988 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Білявська Л.
  • Рибальченко А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Білявська Л. Г. Мінливість господарсько-цінних ознак сої в умовах Лівобережного Лісостепу України / Л. Г. Білявська, А. М. Рибальченко // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 65-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Білявська Людмила Григорівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського