Наукова періодика України Вісник Львівського університету


Андрейко Г. 
Елементоорганічний рівень як один із базових рівнів біохімічної адаптації до впливу важких металів / Г. Андрейко, О. Коновалова // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2018. - Вип. 77. - С. 31-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2018_77_5
Мета дослідження - аналіз перебігу адаптаційних процесів в організмі на рівні елементоорганічних сполук за навантаження сполуками Pb. Завданням роботи було дослідити динаміку розподілу хімічних елементів (ХЕ) в органах і тканинах піддослідних тварин у різні терміни адаптації за умов короткочасної свинцевої інтоксикації. Експеримент проведено на трьох групах тварин (тримісячні білі щури лінії Wistar, по 10 у кожній групі). Перша група - контрольна; другій і третій групам тварин через день внутрішньом'язово вводили розчин PbАс. у концентрації, еквівалентній 62,5 мг/кг іонів Pb<^>2+. Вплив на другу і третю групи щурів тривав протягом 9 днів. Через 24 години (на 10-ту добу) під легким наркозом проведено декапітацію тварин другої групи. У третій групі щурів декапітація відбувалася на 25-ту добу (через 15 діб після останнього введення PbAc). Методом атомно-абсорбційної спектрометрії в печінці, селезінці, серці, стегновій кістці, нирках, скелетному м'язі й головному мозку визначено концентрації ХЕ (Ca, Mg, Zn, Cu, Fe, Mn, Co, Ni, Cd, Pb). Виявлено, що протягом двох тижнів майже половина залишкового Pb<^>2+ концентрується в кістковій тканині, де відбувається його депонування, і в нирках, де здійснюються процеси подальшої біотрансформації та елімінації з організму. Під дією залишкової дози введеного Pb<^>2+ відбувається повторний перерозподіл досліджуваних елементів в органах і тканинах. Абсолютний або відносний дефіцит більшості досліджуваних елементів на фоні впливу залишкового пулу Pb<^>2+ може зумовлюватися змінами інтенсивності їх всмоктування та трансформації транспортних систем і метаболізму, а також змінами активності специфічних лігандів і клітинних рецепторів у результаті виникнення дисбалансу елементів. У результаті взаємодії та перерозподілу ХЕ в організмі, викликаних короткочасним надходженням Pb<^>2+, запускаються процеси адаптації на молекулярному, функціональному рівнях та рівні мікросередовища. Таким чином, вивчення динаміки розподілу досліджуваних ХЕ в різні терміни пристосування надає змогу запропонувати елементоорганічний рівень як необхідну ланку в оцінці процесів біохімічної адаптації.
  Повний текст PDF - 365.251 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Андрейко Г.
  • Коновалова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Андрейко Г. Елементоорганічний рівень як один із базових рівнів біохімічної адаптації до впливу важких металів / Г. Андрейко, О. Коновалова // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2018. - Вип. 77. - С. 31-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2018_77_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коновалова Олена Юріївна (1966–) (біологічні науки)
  • Коновалова Олена Сергіївна (біологічні науки)
  • Коновалова Олена Сергіївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського