Наукова періодика України Український кардіологічний журнал


Целуйко В. Й. 
Прогностичне значення підвищення систолічного артеріального тиску та його корекції в українських пацієнтів з артеріальною гіпертензією: результати когортного дослідження СИСТЕМА-2 / В. Й. Целуйко // Український кардіологічний журнал. - 2019. - Т. 26, № 3. - С. 9-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ukzh_2019_26_3_4
Мета дослідження - оцінити вплив зниження систолічного артеріального тиску (САТ) через 3 та 12 місяців після зміни терапії на зменшення серцево-судинних та судинно-мозкових ускладнень у пацієнтів віком понад 55 років з артеріальною гіпертензією (АГ) та відсутністю контролю артеріального тиску (АТ) на рутинному прийомі лікарями загальної практики. У дослідженні СИСТЕМА-2 взяли участь 102 лікарі з різних регіонів України. У дослідження послідовно залучали пацієнтів віком понад 55 років, які звернулися до лікаря поліклініки з АГ (всього 2040 пацієнтів). До залучення в дослідження у хворих, що приймали антигіпертензивні препарати (91,6 %), середній САТ становив 167 мм рт. ст., а досягнення цільового рівня АТ спостерігали тільки в 6,9 % випадків. Через 3 міс лікування середній рівень САТ становив (138,0 +- 1,0) мм рт. ст. у групі застосування фіксованої комбінації амлодипіну та індапаміду і (151,0 +- 4,8) мм рт. ст. - у групі іншої антигіпертензивної терапії. Через рік спостереження більшість пацієнтів досягли цільового рівня САТ - у хворих, які застосовували фіксовану комбінацію амлодипіну та індапаміду, середній САТ становив (132,0 +- 0,5) мм рт. ст., у групі іншої терапії - (136,0 +- 1,4) мм рт. ст. (42 % хворих використовували три і більше антигіпертензивних засобів) (p = 0,01). Несприятливий перебіг АГ був пов'язаний не з вихідним рівнем САТ, а з показником через 3 міс лікування. Кількість нефатальних інсультів у групі пацієнтів, що приймали фіксовану комбінацію амлодипіну та індапаміду, становила 0,4 %, в групі іншої терапії - 1,9 %. Протягом року 38 (2 %) пацієнтів померли. Найчастішою причиною смерті були захворювання серцево-судинної системи - 21 (55 %) пацієнт. Висновки: ступінь зниження САТ через 3 та 12 міс у групі хворих, які приймали фіксовану комбінацію амлодипіну та індапаміду, був статистично значуще більшим. Фактором, асоційованим зі зменшенням частоти розвитку інсульту, є раннє досягнення цільового рівня САТ, про що свідчать статистично значущі відмінності цього показника в пацієнтів з інсультом і у хворих без цього ускладнення через 3 міс після їх залучення в дослідження. Використання у пацієнтів віком понад 55 років комбінованої терапії антагоністом кальцію та діуретиком забезпечує краще досягнення контролю АТ і статистично значуще зниження кількості інсультів, навіть за наявності інших факторів несприятливого прогнозу. Низька прихильність і скасування терапії пов'язані зі значним погіршанням прогнозу.
  Повний текст PDF - 143.974 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Целуйко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Целуйко В. Й. Прогностичне значення підвищення систолічного артеріального тиску та його корекції в українських пацієнтів з артеріальною гіпертензією: результати когортного дослідження СИСТЕМА-2 / В. Й. Целуйко // Український кардіологічний журнал. - 2019. - Т. 26, № 3. - С. 9-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ukzh_2019_26_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Целуйко Віра Йосипівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського