Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Семеряк О. М. 
Гігієнічна оцінка умов праці гірників вугільних шахт з професійною патологією від дії загальної вібрації / О. М. Семеряк, О. І. Соловйов // Український журнал з проблем медицини праці. - 2018. - № 2. - С. 57-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2018_2_7
Вплив загальної вібрації на функціональний стан організму гірників вугільних шахт проявляється неспецифічними синдромами ураження серцево-судинної, центральної та периферичної нервової систем, опорно-рухового апарату, розладом обмінних процесів, нейрогуморальними порушеннями. Це є основною причиною складності розуміння патогенезу вібраційної хвороби від впливу загальної вібрації. Як наслідок, виникають проблеми з встановленням зв'язку умов праці зі здоров'ям гірників, діагностикою, лікуванням і тактикою профілактики захворювання. Тому гігієнічна оцінка умов праці гірників вугільних шахт з професійною патологією, зумовленою впливом загальної вібрації, є актуальною науковою задачею. Мета дослідження - гігієнічна характеристика умов праці гірників вугільних шахт на робочих місцях з найбільшим ризиком виникнення та розвитку вібраційної хвороби й поєднаних форм професійної захворюваності, зумовлених впливом на них загальної вібрації. Здійснено узагальнення результатів виробничих досліджень умов праці на вугільних шахтах України; інформаційно-пошукові та аналітичні і вивчення джерел літератури, наукових звітів в обраному напрямі досліджень, аналіз 144 санітарно-гігієнічних характеристик умов праці гірників вугільних шахт Донбасу і Львівсько-Волинського басейну, у тому числі 31 - нагірників, хворих на вібраційну хворобу від впливу загальної вібрації. Встановлено, що середні показники віку (<$E41,9~symbol С~0,9>) років), загального стажу роботи (<$E22,8~symbol С~0,8>) років) і професійного (у контакті зі шкідливими факторами) стажу роботи (<$E14,6~symbol С~0,9>) років) гірників, хворих на вібраційну хворобу, що викликано впливом загальної вібрації, свідчать про відносно стислий латентний період виникнення цього професійного захворювання. Для найвразливіших професійних груп гірників вугільних шахт, які мали контакт з джерелами загальної вібрації, а саме: машиністів гірничих виймальних машин, прохідників (на ділянках прохідницьких робіт), розраховано відповідно нормованим віковим і стажовим характеристикам інтегральні показники основних та супутніх шкідливих виробничих чинників. Ризики виникнення професійної патології в гірників з діагнозом "вібраційна хвороба" від впливу загальної вібрації становлять <$E14,0~symbol С~28,0~%>, локальної вібрації - <$E1,0~symbol С~7,0~%>, шуму - 6 - 11 %, пилу - 4 - 55 %. Висновки: система профілактики та діагностика донозологічних форм професійної патології від впливу загальної вібрації серед гірників вугільних шахт має бути вдосконалена за новим методологічним підходом до гігієнічної оцінки умов праці та діагностики на основі детального вивчення професійних маршрутів гірників, впровадження нової парадигми медицини праці, основаної на принципах ризикометрії, вивченні залежностей між дозами шкідливих виробничих факторів і біологічними ефектами відгуку на них.
  Повний текст PDF - 1.588 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Семеряк О.
  • Соловйов О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Семеряк О. М. Гігієнічна оцінка умов праці гірників вугільних шахт з професійною патологією від дії загальної вібрації / О. М. Семеряк, О. І. Соловйов // Український журнал з проблем медицини праці. - 2018. - № 2. - С. 57-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2018_2_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Соловйов Олександр Іванович (медичні науки)
  • Соловйов Олексій Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського