Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Пашковський С. М. 
Особливості змін психофізіологічних якостей у військових льотчиків / С. М. Пашковський // Український журнал з проблем медицини праці. - 2017. - № 2. - С. 12-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2017_2_3
На сучасному етапі розвитку авіації виконання професійних завдань відбувається на фоні дії факторів польоту, які є потенційними чинниками ризику для здоров'я авіаційного персоналу та безпеки польотів. Ці обставини визначають важливість, з одного боку, відбору для льотних спеціальностей осіб, найстійкіших до небезпечних умов діяльності, з іншого, раннього виявлення ризику виникнення захворювань, психосоматичних порушень, їх своєчасної корекції та профілактики розвитку станів, які становлять загрозу для здоров'я та безпеки польотів. Проблема оцінки функціонального стану осіб льотного складу є актуальною. Це пов'язано з тим, що боєздатність льотчиків значно залежить від їх функціонального стану та комплексу професійно важливих якостей. Мета дослідження - виявити психофізіологічні особливості вікової динаміки професійно важливих якостей сучасних військових льотчиків та вертольотчиків. Досліджено 250 чоловіків, у тому числі льотчиків і штурманів винищувальної, бомбардувальної, штурмової, транспортної та розвідувальної авіації 130 осіб (група I), військових вертольотчиків - 120 осіб (група II). Усіх представників льотного складу було розподілено на дві вікові підгрупи (до 40 років та старших за 40 років). Дослідження виконано за допомогою програмно-апаратного комплексу ПФІ-2 "Хронорефлексометр". Як у військових льотчиків, так і у вертольотчиків у віковому аспекті спостерігали гетерохронність динаміки змін професійно важливих психофізіологічних якостей. Це свідчить про нерівномірне згасання професійних можливостей льотчиків і вертольотчиків. З іншої сторони, стабільність деяких психофізіологічних характеристик з віком засвідчує їх важливість для льотної діяльності. Тому для оцінки професійно важливих якостей потрібно враховувати цей феномен як реальне свідчення потрібності кожної з психофізіологічних якостей для забезпечення успішності виконання професійної діяльності пілота. Висновки: сформульовано гіпотезу щодо пояснення феноменів вікових змін психофізіологічних якостей льотчиків і вертольотчиків з позиції теорії функціональних систем і системогенезу П. К. Анохіна. Обгрунтовано можливість використання вікових особливостей динаміки зміни професійно важливих психофізіологічних якостей у проведенні психофізіологічного моніторингу в цілях медичного супроводу військовослужбовців. Психофізіологічні резерви військових льотчиків і вертольотчиків є суттєво нерівномірними. Це пов'язано з різним рівнем тренованості психофізіологічних якостей у цих контингентів та з більш високим психоемоційним та фізичним навантаженням на організм льотчика під час виконання професійних обов'язків.
  Повний текст PDF - 2.069 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пашковський С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пашковський С. М. Особливості змін психофізіологічних якостей у військових льотчиків / С. М. Пашковський // Український журнал з проблем медицини праці. - 2017. - № 2. - С. 12-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2017_2_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пашковський Сергій Миколайович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського