Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Nazarenko V. I. 
Studies on microclimate of office premises and improvement of its hygienic regulation in Ukraine / V. I. Nazarenko, I. M. Cherednichenko, O. I. Soloviev, O. I. Nykyforuk, P. S. Tereshchenko // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 4. - С. 37-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_4_6
Мікроклімат офісних приміщень є важливим чинником виробничого середовища на робочих місцях офісних працівників, що вимагає створення оптимальних умов праці та розробки профілактичних заходів. Мета дослідження - встановити вплив мікроклімату офісних приміщень на показники теплового стану працюючих та їх суб'єктивну оцінку комфортності теплового середовища, визначити подальше удосконалення його гігієнічної регламентації. Дослідження умов праці проведено в теплий та холодний періоди року за вимогами діючої нормативної документації на 180 робочих місцях офісних працівників (інженери-програмісти, адміністратори систем, начальники секторів, адміністратори задач, інженери-електронники, інженери електрозв'язку) на підприємствах та державних установах м. Київ. Вивчення теплового стану людини (ТСЛ) з суб'єктивною оцінкою комфортності теплового середовища проведено в теплу (червень - серпень) та в холодну пору року (грудень - лютий) у 112 офісних працівників відповідно до MР № 5168-90. Встановлено, що температура повітря на робочих місцях офісних працівників виходить за межі діапазону допустимих температур на 1,2 - 2,4 oC за діючими в Україні санітарними нормами мікроклімату, але задовольняє вимоги ISO 7730 для теплового середовища категорії B і C (відчуття температурного дискомфорту не більше ніж у 10 та 15 % користувачів відповідно). Досліджено, що на типовому робочому місці офісного працівника сумарне тепловиділення у середньому складає 452,3 ккал/год або 530 Вт. При цьому на саму людину, що займається офісною працею, у середньому припадає 48 % загального тепловиділення, а на офісне обладнання - 52 %. На підставі анкетного опитування розраховано залежність між тепловідчуттям працюючих та температурою повітря в офісному приміщенні в теплий і холодний періоди року. Запропоновано заходи зі створення комфортних мікрокліматичних умов. Висновки: за оцінкою тепловідчуття офісних працівників верхнім порогом появи некомфортної температури повітря у приміщенні в теплий період (влітку) є температура більша ніж 27oC, у холодний (взимку) - більша ніж 24oC. Санітарні норми мікроклімату ДСН 3.3.6.042-99 потребують перегляду в частині його оптимальних параметрів, з урахуванням методичних підходів ДСТУ Б ENISO 7730:2011 щодо визначення категорії теплового середовища приміщень і розрахунку кількості незадоволених осіб. Для підтримання оптимальних параметрів відносної вологості повітря в офісному приміщенні рекомендовано застосування ультразвукових зволожувачів повітря типу VitekVT-1762W, що мають позитивним побічним ефектом нормалізацію аероіонного складу повітря.
  Повний текст PDF - 1.318 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Nazarenko V.
  • Cherednichenko I.
  • Soloviev O.
  • Nykyforuk O.
  • Tereshchenko P.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Nazarenko V. I. Studies on microclimate of office premises and improvement of its hygienic regulation in Ukraine / V. I. Nazarenko, I. M. Cherednichenko, O. I. Soloviev, O. I. Nykyforuk, P. S. Tereshchenko // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 4. - С. 37-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Терещенко Павло Сергійович (1983–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського