Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Дворніченко Г. Б. 
Ризик виникнення судинних порушень та структура клінічних проявів у хворих на вібраційну хворобу робітників кар’єрів / Г. Б. Дворніченко, А. Б. Ященко, С. В. Гринюк, П. С. Базовкін, Д. А. Ященко // Український журнал з проблем медицини праці. - 2014. - № 4. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2014_4_6
Оскільки розвиток вібраційної хвороби від дії загальної вібрації має свої патогенетичні та клінічні особливості, це явище потребує детального вивчення, а саме: визначення рівня захворюваності, структури захворюваності, особливостей патогенезу, клінічного протікання. Одержані дані можуть бути використані як підгрунтя для розробки у подальшому заходів запобігання виникненню хвороби та лікування хвороби, яка вже виникла, з урахуванням усіх патогенетичних і клінічних тонкощів. Мета дослідження - оцінка ризику виникнення та структури клінічних проявів у хворих на вібраційну хворобу (ВХ) від дії загальної вібрації, зокрема, судинних порушень, а також визначення найнебезпечніших для розвитку даної патології професій серед працівників підприємств з відкритим способом розробки покладів корисних копалин. У виборку, котру використували під час дослідження, були включені хворі на ВХ від дії загальних вібрацій гірничі робітники в постконтактному періоді, що займалися видобутком руди відкритим способом (496 хворих). З дослідження виключили хворих з наявністю цукрового діабету, ревматизму, васкулітів різної етіології, захворювань крові, злоякісних новоутворень. Контрольною групою були вибрані хворі на ВХ без судинних порушень, які мали вік і стаж встановлення ВХ, що статистично не відрізняються. На підставі аналізу медичної документації 496-ти хворих на ВХ від дії загальної вібрації встановлено, що в постекспозиційному періоді серед них переважають хворі з судинними порушеннями: усього 320 хворих. Імовірність судинних порушень у хворих на ВХ (абсолютний ризик) складає 0,65. Відносний ризик судинних порушень у хворих на ВХ при цьому складає 2,95. Етіологічна частка впливу вібрації на їх розвиток складає 66 %. Поширеність цереброваскулярних захворювань серед хворих на ВХ складає 44,6 на 1000. Розповсюдженість судинних порушень серед цієї групи хворих складає 650 випадків на 1000. Встановлено, що судинні порушення є провідним клінічним синдромом у пацієнтів з ВХ від дії загальної вібрації. Найбільшому ризику захворіти судинними порушеннями серед робітників, що були зайняті видобутком руди відкритим способом, піддаються машиністи екскаваторів і машиністи бульдозерів. Висновки: у таких професіях, як бурильники, машиністи екскаваторів, машиністи тепловозів цереброваскулярні порушення є провідним клінічним синдромом. Таким чином, особливістю дії загальної вібрації за відкритого видобутку корисних копалин є високий ризик цереброваскулярних порушень. Високий рівень ризику розвитку та статистичний аналіз різноманітних судинних порушеннь у хворих на ВХ таких професій, як бурильники, машиністи бульдозерів і екскаваторів, надає змогу віднести судинні порушення до професійних захворюваннь, а у водіїв великовантажних автівок - до виробничо-зумовлених.
  Повний текст PDF - 779.302 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дворніченко Г.
  • Ященко А.
  • Гринюк С.
  • Базовкін П.
  • Ященко Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дворніченко Г. Б. Ризик виникнення судинних порушень та структура клінічних проявів у хворих на вібраційну хворобу робітників кар’єрів / Г. Б. Дворніченко, А. Б. Ященко, С. В. Гринюк, П. С. Базовкін, Д. А. Ященко // Український журнал з проблем медицини праці. - 2014. - № 4. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2014_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ященко Андрій Борисович (медичні науки)
  • Гринюк Сергій Володимирович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського