Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Яструб Т. О. 
Оцінювання безпечності біопрепарату інсектицидної дії "Хеліковекс, КС" на основі вірусу ядерного поліедрозу бавовняної совки (HearNPV) / Т. О. Яструб, В. В. Кірсенко // Український журнал з проблем медицини праці. - 2014. - № 3. - С. 64-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2014_3_9
Виробництво та застосування біопрепаратів є все більш суттєвим доповненням хімічним засобам, а у випадках органічного землеробства - екологічно чистою альтернативою. Ефективними засобами біологічного контролю чисельності комах-шкідників є біопрепарати на основі бакуловірусів, які становлять частину природної мікробіоти й відіграють велику роль у підтриманні рівноваги комах у природних біоценозах. Мета дослідження - токсиколого-гігієнічна оцінка біопрепарату хеліковекс, КС (діючий чинник - Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus (HearNPV) ізолят BV-0003 - вірус ядерного поліедрозу бавовняної совки, титр - 7,5-1012 поліедрів/л) виробництва Андерматт Біоконтрол АГ (Швейцарія) з позицій безпечності для здоров'я людини та навколишнього природного середовища. Методи дослідження: експертно-аналітичні, токсикологічні, гігієнічні. Експериментальні токсикологічні дослідження виконано відповідно до вимог OECD 401, 402, 404, 405, 406 (OECD Guideline for the Testing of Chemicals "Acute Oral Toxicity", "Acute Dermal Toxicity", "Acute Dermal Irritation/Corrosion", "Acute Eye Irritation/Corrosion", "Skin Sensitisation" з дотриманням основних положень біоетичного поводження з тваринами. Обгрунтування санітарно-гігієнічних вимог застосування препарату проведено з використанням офіційних документів, що регламентують безпечність пестицидів на етапі післяреєстраційного застосування. Встановлено, що біопрепарат хеліковекс, КС відповідно до "Гігієнічної класифікації пестицидів за ступенем небезпечності" (ДСанПіН 8.8.1.002-98) за параметрами гострої пероральної, інгаляційної, шкірно-резорбтивної токсичності відноситься до 4 класу небезпечності (малонебезпечний), не проявляє подразнюючої дії на шкіру та слизові оболонки очей, не має сенсибілізуючих властивостей. Контроль об'єктів виробничого та навколишнього природного середовища, а також сільськогосподарської продукції, вирощеної з використанням препарату, не потрібний. Строк очікування до збирання урожаю сільськогосподарських культур, які вирощені із застосуванням препарату, не регламентується; строки виходу на оброблені ділянки для проведення механізованих/ручних робіт - 1 доба. Умови безпечного використання біопрепарату визначаються дотриманням інструкції із застосування, вимог ДСП 8.8.1.2.001-98 "Транспортування, зберігання і застосування пестицидів в народному господарстві". Висновки: за результатами токсиколого-гігієнічної оцінки біопрепарату інсектицидної дії хеліковекс, КС розроблено інструкцію з його безпечного застосування в заявленій сфері та наведено рекомендації щодо державної реєстрації в Україні.
  Повний текст PDF - 764.865 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яструб Т.
  • Кірсенко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яструб Т. О. Оцінювання безпечності біопрепарату інсектицидної дії "Хеліковекс, КС" на основі вірусу ядерного поліедрозу бавовняної совки (HearNPV) / Т. О. Яструб, В. В. Кірсенко // Український журнал з проблем медицини праці. - 2014. - № 3. - С. 64-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2014_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Яструб Тетяна Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського