Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Свирид-Дзядикевич О. С. 
Метаболічна активність фагоцитів периферичної крові у хворих на вугрову хворобу / О. С. Свирид-Дзядикевич // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2017. - № 4. - С. 18-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2017_4_7
Мета роботи - оцінка метаболічної активності фагоцитів периферичної крові у хворих на вугрову хворобу (ВХ) шляхом визначення вмісту внутрішньоклітинного глікогену. Під спостереженням перебували 47 хворих на ВХ (19 чоловіків і 28 жінок віком від 16 до 37 років), які склали першу групу. Тривалість захворювання коливалась від 7 міс до 16 років. У 22 пацієнтів діагностовано запальний процес легкого ступеня, а у 25 - середнього. До складу другої групи (контролю) ввійшли 15 здорових осіб, порівнюваних за статтю та віком. Усі вони лікувалися як самостійно, так і в спеціалізованих медичних закладах. Приймали системні антибіотики й антиандрогени, топічні ретиноїди, антисептики. Троє пацієнтів одержували акнетин протягом 1 міс, але припинили прийом препарату через фінансову неспроможність. Лікування було ефективне тимчасово або безрезультатне. Під час загальноклінічного обстеження у пацієнтів не виявили відхилень. Показники загальних аналізів крові, сечі, аналізу крові на глюкозу, калу на наявність гельмінтів були в фізіологічних межах. Дослідження вмісту глікогену проводили в нейтрофілах і моноцитах периферичної крові шляхом PAS-реакції, результати якої оцінювали за допомогою визначення середнього цитохімічного коефіцієнта (СЦК). Статистичну обробку даних здійснювали з використанням комп'ютерної програми Microsoft Excel. У пацієнтів з ВХ встановлено перерозподіл вмісту глікогену в лейкоцитах периферичної крові, рівень якого залежав від тяжкості клінічного перебігу процесу. Це свідчить про зміни енергетичного потенціалу окремих субпопуляцій. Зокрема, вміст метаболіту в нейтрофілах у разі легкого ступеня тяжкості дерматозу зменшувався до СЦК = 2,05 +- 0,05 (у контролі СЦК = 2,31 +- 0,08; p << 0,05). Ці значення формувалися за рахунок пригнічення загальної кількості PAS-позитивних клітин і гемоелементів із середнім вмістом глікогену за зростання питомої маси гранулоцитів з низьким насиченням метаболітом. Зменшення СЦК до 1,72 +- 0,12 (p << 0,05) у разі середнього ступеня тяжкості ВХ було зумовлено ще виразнішим пригніченням загальної кількості PAS-позитивних нейтрофілів і клітин із середнім вмістом глікогену. Разом із тим питома вага гемоелементів із низьким насиченням метаболітом залишилася у межах фізіологічних коливань. У моноцитах СЦК також зростав, сягаючи за легкого ступеня тяжкості 0,98 +- 0,06 (у контролі СЦК = 0,70 +- 0,03; p << 0,05), а за середнього - 1,14 +- 0,05 (p << 0,05). Ці значення переважно можна пояснити збільшенням загальної кількості PAS-позитивних клітин із високим вмістом метаболіту. Висновки: у пацієнтів із ВХ в нейтрофілах периферичної крові пригнічується вміст глікогену, що супроводжується зростанням рівня метаболіту в моноцитах. Це свідчить про перебудову метаболічної активності фагоцитів, її зменшення в нейтрофілах компенсується за рахунок збільшення в моноцитах. Перерозподіл метаболічної активності фагоцитів відображає зміни функціональних можливостей клітин, що слід враховувати під час вибору тактики лікування хворих.
  Повний текст PDF - 891.574 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Свирид-Дзядикевич О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Свирид-Дзядикевич О. С. Метаболічна активність фагоцитів периферичної крові у хворих на вугрову хворобу / О. С. Свирид-Дзядикевич // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2017. - № 4. - С. 18-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2017_4_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського