Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Макуріна Г. І. 
Клініко-морфологічні паралелі у хворих на псоріаз із супутньою артеріальною гіпертензією / Г. І. Макуріна // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2016. - № 3. - С. 18-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2016_3_5
Мета роботи - вивчити особливості клінічних виявів дерматозу та структурних ушкоджень шкіри у хворих на псоріаз із супутньою артеріальною гіпертензією (АГ) у порівнянні з пацієнтами без коморбідних станів. Клінічне та морфологічне дослідження шкіри проводили у 17-ти хворих на псоріаз із супутньою гіпертонічною хворобою II стадії. Контрольну групу склали 19 хворих на псоріаз із нормальним артеріальним тиском. Діагноз, форму, стадію та тип псоріазу визначали на підставі анамнезу і даних клінічного дослідження. Для оцінювання тяжкості захворювання використовували методику підрахунку індексу PASI. Для гістологічного вивчення структури шкіри досліджували біоптати розміром <$E2~times~3> мм, взяті з уражених елементами псоріатичної висипки ділянок, а також із відповідних за локалізацією (контрлатеральних) ділянок візуально незміненої шкіри. Серійні зрізи тканини виготовляли за загальноприйнятими стандартами. Серед хворих на псоріаз із супутньою АГ переважали пацієнти із формами середньої тяжкості. У більшості хворих на вульгарний псоріаз не було АГ. Особливостями клінічної картини в разі поєднаної патології є яскравіший ексудативний характер висипки, папули стійкі, досить часто мають застійний відтінок, вкриті великою кількістю лусочок, кірок. У чоловіків основної групи частіше спостерігали ексудативні форми, у жінок досить рано процес стає системним, із ураженням суглобів. Ці дані збігаються з результатами індексу PASI в обох групах: в основній групі середній показник становить (33,9 +- 4,2), у контрольній - (26,7 +- 5,3). Гістологічно у хворих з поєднаною патологією виявлено гіперпроліферацію клітин у складі стінки мікросудин, порушення ангіоархітектоніки артеріол і внутрішньососочкових гемокапілярів на тлі дифузного фіброзу сосочків, які значно перевершували патологічні зміни мікроциркуляторного русла у хворих на псоріаз без АГ. Типовими порушеннями тканинної структури шкіри на тлі коморбідної патології були також системний фіброз сосочкового шару і фіброеластоз сітчастого шару дерми. Наслідками патоморфогенезу ушкоджень дерми в разі розвитку псоріатичного процесу на тлі АГ були значний інтерстиційний набряк сосочкового шару, перифокальна лейкоцитарна інфільтрація, ексудація, транссудація, плазморагії у складі дермальних сосочків, лімфостаз і локальне розширення лімфатичної дренажної ланки мікроциркуляції, сладжування еритроцитів, еритродіапедез, крововиливи, а також посилення ендотеліальної дисфункції з активізацією тромбоцитарного гемостазу. Висновки: специфічна клінічна картина дерматозу у хворих на псоріаз за супутньої АГ є маніфестацією патоморфологічних процесів, що відбуваються як у осередках ураженої шкіри, так і у шкірі, що на вигляд не змінена.
  Повний текст PDF - 1.527 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Макуріна Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Макуріна Г. І. Клініко-морфологічні паралелі у хворих на псоріаз із супутньою артеріальною гіпертензією / Г. І. Макуріна // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2016. - № 3. - С. 18-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2016_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Макуріна Галина Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського