Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Дмитренко С. В. 
Патоморфологічний аналіз ефективності застосування ступінчастої схеми лікування іхтіозу з використанням кретиноїдів / С. В. Дмитренко // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2014. - № 3. - С. 7-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2014_3_3
Мета роботи - встановити патоморфологічні особливості перебігу вульгарного іхтіозу (ВІ), сухої та бульозної форми іхтіозіформної еритродермії під час використання ступінчастої схеми лікування з застосуванням ретиноїдів для аргументації принципів та контролю лікування. Вивчено 12 біоптатів шкіри хворих на різні типи іхтіозу. Вік обстежених хворих коливався від 19 до 69 років (у середньому (<$E32,6~symbol С~3,87>) року). Проведено їх загальноклінічне обстеження та патоморфологічне дослідження. В групі хворих на ВІ роговий шар епідермісу був представлений роговими лусочками, які щільно прилягали одна до одної, що відповідало компактному гіперкератозу. Водночас у окремих пацієнтів його підвищена крихкість призводила до того, що у процесі обробки рогові маси частково обламувалися, зберігаючись лише у своїй нижній і середній частинах. Висновки: патоморфологічний аналіз біоптатів шкіри хворих на іхтіоз надав змогу розрізнити 2 основні форми перебігу іхтіозу залежно від виразності патоморфологічних змін: легку та тяжку. До легкої форми, за одержаними даними, можна зарахувати ВІ та небульозну іхтіоз-формну еритродермію, до тяжкої - бульозну іхтіоз-формну еритродермію. Для легкої форми іхтіозу характерні такі патогномонічні гістологічні ознаки: значне стоншення росткового епідермісу за рахунок зменшення кількості зернистих кератиноцитів або відсутності зернистого шару, помірний гіперкератоз без порушення структури рогового шару, вогнищевий акантоз у разі ВІ та поширений - за сухої форми іхтіоз-формної еритродермії. Для тяжкої форми іхтіозу характерні такі основні патогістологічні ознаки: поєднання гіперкератозу з акантолізом та патогномонічною зернистою дегенерацією клітин епідермісу (акантокератоліз) з утворенням базофільних та еозинофільних тілець в остистому та зернистому шарах, вакуольна дегенерація всіх шарів епідермісу, вогнищевий сионгіоз, паракератоз, акантоз, папіломатоз; гістохімічно: вогнищева альціанофілія рогового шару та колагенових волокон дерми. Ступінчаста схема лікування іхтіозу з використанням ретиноїдів сприяла стабілізації та покращанню патоморфологічних змін шкіри і може бути запропонована для диференційованої терапії різних форм іхтіозу.
  Повний текст PDF - 347.309 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дмитренко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дмитренко С. В. Патоморфологічний аналіз ефективності застосування ступінчастої схеми лікування іхтіозу з використанням кретиноїдів / С. В. Дмитренко // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2014. - № 3. - С. 7-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2014_3_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дмитренко Світлана Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського