Наукова періодика України Управління, економіка та забезпечення якості в фармації


Яковлєва Л. В.  
Аналіз асортименту, соціально-економічної доступності та обсягів споживання лікарських засобів групи нестероїдних протизапальних засобів на фармацевтичному ринку України / Л. В. Яковлєва, А. А. Тітова // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 3. - С. 64-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_3_11
Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) широко використовуються в світі і в Україні. При хронічних захворюваннях опорно-рухового апарату протизапальну та аналгетичну терапію проводять довгими курсами, що вимагає наявності НПЗЗ, які характеризуються виразними фармакологічними властивостями та високим рівнем безпеки. Мета роботи - дослідження асортименту, економічної доступності та обсягів споживання НПЗЗ на фармацевтичному ринку України за період з 2014 по 2018 роки. Матеріали та методи. Аналіз асортименту НПЗЗ проводили за даними інформаційно-пошукової системи "Моріон". Для аналізу доступності НПЗЗ розраховували показник адекватності платоспроможності Ca.s., який показує відсоток від середньої заробітної плати, що витрачається на забезпечення місячного курсу лікування певним НПЗЗ. Споживання ЛЗ проводили за допомогою ATC/DDD-методології, яка є інструментом визначення кількості прийнятих за певний період часу встановлених добових доз ЛЗ (DDD) з певним АТС-кодом, що визначає показання для застосування. Дані представляли в уніфікованих міжнародних одиницях DDDs/1000 жителів/день (DID). Результати. Проведеними дослідженнями встановлено, що НПЗЗ на фармацевтичному ринку представлені 32 МНН та 302 - 419 торговими назвами (ТН). Більша кількість препаратів - іноземних виробників. Українські фармацевтичні фірми у 2018 році представляли 37 % ТН. Найбільшою кількістю ТН впродовж усього досліджуваного періоду були представлені такі МНН: Диклофенак (69 - 80), Кеторолак (14 - 18), Диклофенак комбінації (13 - 20), Мелоксикам (52 - 66), Ібупрофен (58 - 66), Декскетопрофен (17 - 24), Німесулід (21 - 25), Хондроїтину сульфат (18 - 22). За період 2014 - 2018 рр. високодоступних ТН на ринку налічувалось від 75 % до 86 %, а малодоступних - 3 - 4 %. Обсяги споживання НПЗЗ в Україні впродовж 2014-2018 років значні: у 2014 - 16,67 DID; у 2015 - 14,67 DID; у 2016 - 16,37 DID; у 2017 - 18,5 DID; у 2018р. - 20,4 DID. Найбільш споживаними за усі п'ять досліджуваних років були такі ЛЗ: Диклофенак, Німесулід, Ібупрофен, Кеторолак, Мелоксикам. Серед них тільки Ібупрофен є безрецептурним і використовується в педіатрії як жарознижувальний та аналгетичний ЛЗ. Це ті МНН, які представлені на ринку найбільшою кількістю ТН і які мають переваги за фармакологічною дією та безпечністю при довготривалому лікуванні хронічних захворювань. Висновки: на фармацевтичному ринку України представлений широкий асортимент МНН НПЗЗ та ТН, які споживаються у великих обсягах, що зростають з кожним роком. Серед них найбільш споживаними є великий сегмент ТН на основі п'яти МНН (Диклофенак, Німесулід, Ібупрофен, Кеторолак та Мелоксикам), які мають виразну клінічну ефективність та безпечні при довготривалому використанні.
  Повний текст PDF - 352.962 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яковлєва Л.
  • Тітова А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яковлєва Л. В.  Аналіз асортименту, соціально-економічної доступності та обсягів споживання лікарських засобів групи нестероїдних протизапальних засобів на фармацевтичному ринку України / Л. В. Яковлєва, А. А. Тітова // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 3. - С. 64-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_3_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Яковлєва Людмила Василівна (медичні науки)
  • Яковлєва Лариса Василівна (1947–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського