Наукова періодика України Управління, економіка та забезпечення якості в фармації


Котвіцька А. А. 
Дослідження негативних наслідків застосування лікарських засобів пацієнтами в Україні та за кордоном / А. А. Котвіцька, І. О. Сурікова // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 2. - С. 46-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_2_9
Стрімкий розвиток фармацевтичної індустрії, поява нових форм реклами лікарських засобів (ЛЗ), сучасних технологій продажу, самолікування викликають занепокоєння. Разом з тим існують тенденції, коли ЛЗ призначаються, видаються чи реалізовуються неправильно, а також відбуваються помилки у прийомі ЛЗ пацієнтами. Це призводить до нанесення шкоди здоров'ю пацієнтів та у деяких випадках призводять до летальних наслідків та залучення додаткових коштів. Мета роботи - дослідження негативних наслідків застосування лікарських засобів пацієнтами в Україні та за кордоном. Проведено аналіз дефініцій, пов'язаних з безпекою лікарських засобів, досліджено класифікацію лікопов'язаних помилок, взаємозв'язок лікопов'язаних помилок з побічними реакціями ЛЗ. Проведено аналіз сучасного стану ефективності функціонування системи фармацевтичного нагляду в Україні, за результатами якого встановлено, що в цілому вітчизняна система відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров'я, однак станом на сьогодні не враховує усіх розроблених загальноєвропейських рекомендацій. Висновки: встановлено, що на теперішній час у світі не існує єдиної уніфікованої класифікації лікопов'язаних помилок. Визначено, що найбільш розповсюдженою дефініцією, що характеризує помилки під час фармакотерапії, використовується термін "medication error", або "лікопов'язана помилка". Враховуючи загальні тенденції, виділені наступні категорії помилок: помилки, що трапляються під час призначення ЛЗ, застосування ЛЗ під час стаціонарного лікування та при відпуску ЛЗ фармацевтичним працівником. Визначено, що системи фармацевтичного нагляду багатьох країн враховують дані щодо лікопов'язаних помилок. Вітчизняна система фармаконагляду в основному відповідає міжнародним стандартам, але не враховує усіх розроблених рекомендацій та потребує реформування, зважаючи на євроінтеграційні процеси, що відбуваються в Україні.
  Повний текст PDF - 546.445 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Котвіцька А.
  • Сурікова І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Котвіцька А. А. Дослідження негативних наслідків застосування лікарських засобів пацієнтами в Україні та за кордоном / А. А. Котвіцька, І. О. Сурікова // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 2. - С. 46-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Котвіцька Алла Анатоліївна (1972–) (фармацевтичні науки)
  • Сурікова Ірина Олександрівна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського