Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Хухліна О. С. 
Ультрасонографічні та патоморфологічні маркери стеатозу печінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки залежно від наявності коморбідної хронічної хвороби нирок (хронічний пієлонефрит) та ожиріння / О. С. Хухліна, А. А. Антонів // Український терапевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 25-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2019_2_6
Мета роботи - встановити особливості ультрасонографічних та патоморфологічних змін паренхіми печінки у хворих на неалкогольний стеатоз печінки (НАСП) та неалкогольний стеатогепатит (НАСГ) залежно від наявності коморбідної хронічної хвороби нирок (ХХН) та ожиріння. Обстежено 384 хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки (НАЖХП), з яких 84 мали ожиріння I ступеня і склали першу групу, яку поділено на дві підгрупи: 32 хворих на НАСП та 52 хворих на НАСГ; 270 хворих на НАЖХП із коморбідним ожирінням І ступеня та ХХН I - III стадії (друга група), у тому числі 110 хворих на НАСП та 160 хворих на НАСГ. Групу контролю склали 90 хворих на ХХН I - III стадії з нормальною масою тіла (третя група). Середній вік пацієнтів склав (45,8 +- 3,81) року. Дослідження показало, що за коморбідності ожиріння та НАСГ із ХХН зростають ступінь стеатозу (площа гепатоцитів, уражених жировою дистрофією), ступінь балонної, гіаліново-краплинної дистрофії, дистрофічні зміни із центролобулярної зони (3) заглиблюються в середину часточки з розвитком панацинарного ураження та залученням зони 1. Перебіг НАСГ із ХХН характеризується достовірно вищою частотою виникнення та гістологічною активністю, що призводить до прогресування фібротичних змін у печінці F2 - F3. Висновки: коморбідний перебіг НАСГ із ХХН характеризується вищим ступенем стеатозу печінки (ССП) (гепаторенальний індекс (ГРІ) у 1,3 разу вищий у порівнянні з групою хворих на НАСГ; p << 0,05) та вищим діагностичним порогом значень ГРІ, який у сильному взаємозв'язку корелює із ССП, визначеним за стеатотестом (r = 0,87; p << 0,001). У хворих на НАСП та НАСГ без коморбідної патології встановлено істотний ССП, причому при НАСГ він перевищив референтні значення у 3,3 разу (p << 0,05), а при НАСП - у 1,8 разу (p << 0,05). За коморбідності із ХХН у хворих на НАСП істотний ССП був у 3,5 разу (p << 0,05), а у хворих на НАСГ - у 4,6 разу вищий (p << 0,05) від референтних значень (p << 0,05).
  Повний текст PDF - 1.084 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хухліна О.
  • Антонів А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хухліна О. С. Ультрасонографічні та патоморфологічні маркери стеатозу печінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки залежно від наявності коморбідної хронічної хвороби нирок (хронічний пієлонефрит) та ожиріння / О. С. Хухліна, А. А. Антонів // Український терапевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 25-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2019_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хухліна Оксана Святославівна (медичні науки)
  • Антонів Альона Андріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського